Nowy JPK_VAT od października. Co się zmienia dla przedsiębiorców? Lista kodów GTU

Od 1 października przedsiębiorcy będą musieli korzystać z nowego JPK_VAT. Ważną zmiana jest wprowadzenie kodów, za pomocą których firmy będą musiały opisywać swoje faktury. Za błędy grozi kara 500 zł.

Nowy Jednolity Plik Kontrolny miał zostać wprowadzony kilka miesięcy temu, ale z powodu pandemii koronawirusa zdecydowano się przesunąć debiut nowych zasad na 1 października 2020 roku. Obowiązywać one będą wszystkich podatników VAT, zarówno duże, średnie jak i małe firmy oraz mikroprzedsiębiorców. 

Nowy JPK_VAT. Na co powinni zwrócić uwagę przedsiębiorcy? 

Wprowadzenie nowego JPK_VAT nie wiąże się z obowiązkiem składnia dokumentów na początku października. Od tego terminu przedsiębiorcy zobowiązani będą rozliczać według nowych zasad.

Dotychczas musieli oni składać dwa dokumenty. Teraz zostaną zastąpione przez plik JPK_V7 zawierający część deklaracyjną (informacje zawarte deklaracji VAT-7 i VAT-7K) i ewidencyjną (obecnie plik JPK_VAT). W zależności od okresu rozliczeniowego obowiązywać będą dwie wersje JPK_V7M (miesięcznie) oraz JPK_V7K (kwartalnie). Na stronie rządowej można znaleźć wzór nowego JPK. 

Zobacz wideo Tarcza 4.0. Czy pracodawca może nas wysłać na przymusowy urlop?

Zmiany w JPK. Nowa lista kodów GTU

Choć na papierze brzmi to jak uproszczenie przepisów, to w części ewidencyjnej przedsiębiorcy będą musieli podawać dane, których nie było w dotychczasowo obowiązujących dokumentach. Chodzi o grupowanie towarów i usług za pomocą kodów GTU. Towary zostały oznaczone numerami od "01" do "10", zaś usługi od "11" do 13". Pełen wykaz można znaleźć w TYM MIEJSCU. W niektórych przypadkach oznaczać będzie trzeba także rodzaje transakcji oraz dowodu sprzedaży i nabycia. 

Kara za błąd w pliku JPK może wynieść 500 zł. Nieprawidłowości mogą być przyczynkiem do przeprowadzenia przez fiskus bardziej dogłębnej weryfikacji danego przedsiębiorstwa. 

JPK. Od kiedy funkcjonuje? Kogo dotyczy? 

JPK, czyli rejestr sprzedaży i zakupów VAT był wprowadzany etapami. Duże firmy robią to od 1 lipca 2016 roku, mali i średni przedsiębiorcy od 1 stycznia 2017 roku, natomiast mikroprzedsiębiorcy od 2018 roku. Jego celem jest ułatwienie organom kontrolnym sprawdzenie przedsiębiorców pod kątem wyłudzania VAT czy unikania opodatkowania.

Więcej o: