Premier przedstawił nowe twarze w rządzie. Wiemy, kto będzie przewodził resortom gospodarczym

Premiera Mateusz Morawiecki zaprezentował oficjalnie skład nowej rady ministrów. Kto będzie przewodził w resortach gospodarczych?

We wtorek dowiedzieliśmy się, że udało się zakończyć powodzeniem rekonstrukcję rządu. Zmiany w radzie ministrów są nie tylko personalne. Koalicja Zjednoczonej Prawicy zdecydowała się na przemeblowanie resortów, niektóre zostały zlikwidowane, a część połączona między sobą.  

Rekonstrukcja rządu. Jakie nowe ministerstwa powstały?

W rządzie zmniejszono liczbę resortów, wciąż jednak nie podano pełnej listy. Jak wczoraj zdołało się dowiedzieć RMF FM, w nowym rządzie ma być 14 ministerstw (obecnie jest 20). Jak potwierdził premier Mateusz Morawiecki na konferencji, połączone zostaną resorty edukacji oraz szkolnictwa wyższego. Zmiana nastąpiła także w ministerstwie rozwoju, które teraz będzie odpowiedzialne także za pracę oraz technologię, co pomniejsza resort Marleny Maląg do spraw związanych z rodziną i polityką społeczną. Połączone mają zostać też Ministerstwo Kultury i Sportu, lecz to wciąż nie zostało potwierdzone. 

Całkowicie zniknąć mają Ministerstwo Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Konferencja premiera trwała jednak bardzo krótko i nie potwierdził on oficjalnie pełnej struktury nowego rządu. Zaprezentowano jedynie nowe twarze w radzie ministrów. 

Zobacz wideo Likwidacja OFE. Kiedy poznamy szczegóły?

Nowy skład rządu. Kto na czele resortów gospodarczych?

Potwierdziło się, że do rządu wchodzi Jarosław Kaczyński. Prezes PiS będzie pełnił funkcję wicepremiera. Według doniesień medialnych Kaczyński ma także sprawować nadzór nad MON, MSWiA i Ministerstwem Sprawiedliwości. Drugim ważny powrót to Jarosław Gowin, który także został wyznaczony na wicepremiera. Zastąpi także wielką nieobecną Jadwigę Emilewicz.Ta odeszła z Porozumienia, a jej resort przemianowano na Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, któremu przewodzić będzie Gowin.

Wśród nowych twarzy w rządzie, znalazł się Grzegorz Puda, który stanie na czele resortu rolnictwa. Kolejny nowy minister to Przemysław Czarnek, szef połączonych ministerstw edukacji i nauki. Potwierdzają się też doniesienia, że koalicjanci otrzymają po jednym ministrze bez teki w Radzie Ministrów. Ze strony Porozumienia będzie to Michał Cieślak, Solidarna Polska nie przedstawiła jeszcze kandydata na to stanowisko.

Z konferencji premiera Morawieckiego można wywnioskować, że pozostali ministrowie nie zostaną zmienieni. Oznacza to, że na czele resortów związanych z gospodarką staną:

  • Jarosław Gowin, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii;
  • Tadeusz Kościński, Minister Finansów; 
  • Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury;
  • Jacek Sasin, Minister Aktywów Państwowych.
Więcej o: