Oto majątek nowego ministra rolnictwa. Grzegorz Puda ma dom, dwa samochody i łódź

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził skład zrekonstruowanego rządu. Ministrem rolnictwa został Grzegorz Puda. Jaki majątek posiada nowy członek rządu?

Zjednoczona Prawica pomyślnie zakończyła konsultacje ws. rekonstrukcji swojego rządu, teraz nowych ministrów czeka uroczystość zaprzysiężenia u prezydenta. W Radzie Ministrów nastąpiły nie tylko zmiany personalne, ale także administracyjne. Część ministerstw zostało usuniętych, a inne połączone

Nowy skład rządu

Podczas krótkiej konferencji, premier Mateusz Morawiecki nie zdradził pełnego składu rządu. Podał jedynie nowe nazwiska oraz stanowiska. Do rządu wraca Jarosław Kaczyński, który będzie pełnił funkcję wicepremiera. To samo tyczy się Jarosława Gowina, który stanie też na czele nowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. 

Zobacz wideo Kaczyński wchodzi do rządu. „Dla ministrów to będzie ciężka sytuacja”

Nowym ministrem połączonych resortów edukacji i nauki został Przemysław Czarnek. Koalicjanci dostali także po jednym ministrze bez teki. Porozumienie na to stanowisko wyznaczyło Michała Cieślaka, Solidarna Polska jeszcze nie wskazała swojego kandydata. Ostatnia duża zmiana to nominacja na ministra rolnictwa Grzegorza Pudy, który zastąpi na tym stanowisku Jana Krzysztofa Ardanowskiego. 

Kim jest Grzegorz Puda?

Grzegorz Puda urodził się w 1982 roku w Bielsku-Białej (woj. śląskie). W 2006 roku uzyskał tytuł zawodowy magistra inżyniera z zakresu zootechniki w Akademii Rolniczej w Krakowie. W latach 2006, 2010 i 2014 z powodzeniem ubiegał się mandat radnego miejskiego w Bielsku-Białej, startując z list Prawa i Sprawiedliwości. W 2015 roku otrzymał mandat posła na Sejm, cztery lata później wyborcy zaufali mu po raz kolejny - otrzymał  23 907 głosów i znów został parlamentarzystą. 

W lipcu 2019 roku Grzegorz Puda został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. W listopadzie tego samego roku, po przekształceniach w strukturze ministerstw, objął funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. W styczniu 2020 roku został pełnomocnikiem rządu ds. organizacji Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku.

Oświadczenie majątkowe Grzegorza Pudy, nowego ministra rolnictwa

Swoje ostatnie oświadczenie majątkowego Grzegorz Puda złożył jako poseł 19 maja 2020 roku. Wynika z niego, że zgromadził 162 tys. zł, z czego 70,5 tys. z tej kwoty stanowi pożyczka na zakup nieruchomości z domem w budowie wzięta od osoby fizycznej. Chodzi o posiadłość, której Puda jest współwłaścicielem. Dom o powierzchni 196 mkw. znajduje się na działce o powierzchni 0,15 ha, a jego wartość nowy minister rolnictwa oszacował na 350 tys. zł. Polityk spłaca kredyt hipoteczny w PKO BP o wartości ponad 361 tys. zł, zaciągnięty z inną osobą w 2018 roku, na zakup działki i budowę domu. 

Oprócz tego Puda jest właścicielem dwóch samochodów. Pierwszy to Opel Frontera z 2000 roku wyceniony na 12 tys. zł, drugi to Citroen C4 z 2008 roku o wartości 15 tys. zł. Polityk ma także łódź typu "Mors" wartą 20 tys. zł.  

Uposażenie ministra rolnictwa jako posła wyniosło 52 543,95 zł, dieta parlamentarna przyniosła mu 30 062,40 zł. Pracując w resorcie inwestycji i rozwoju otrzymał 62 578,41 zł. Ponadto tego na jego konto trafiło 3600 zł otrzymane tytułem zajęć dydaktycznych. Puda zadeklarował także limit na podróże zagraniczne w wysokości 372,40 zł. Ostatni element jego majątku jest limit zadłużenia do kwoty 30 tys. zł. na koncie osobistym w ING Bank Śląski na warunkach ogólnych. 

Więcej o: