Rokrocznie emerytury są waloryzowane. Ich wzrost zależny jest od inflacji oraz realnego wzrostu płac. Główny Urząd Statystyczny podaje te dane na wiosnę. Wtedy też dokładnie dowiadujemy się, ile wyniosła waloryzacja. Pierwsze prognozy w tej sprawie już się pojawiają.
W tym roku waloryzacja wyniosła 3,56 proc. W przyszłym roku, mimo kryzysu, może być większa. Jak powiedział na łamach "Super Expressu" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, resort prognozuje waloryzację emerytur w przyszłym roku na 3,84 proc.
Waloryzacja na poziomie 3,84 proc. oznacza realny wzrost emerytur mniej więcej od 40 do 150 zł, w zależności od wysokości świadczenia. Biznes.radiozet.pl przygotowało tabelę z wyliczeniami, która przedstawia, ile będą wynosiły świadczenia w przyszłym roku po waloryzacji.
Wysokość emerytury w 2021 r. po prognozowanej waloryzacji fot. biznes.radiozet.pl
Tymczasem firma Natixis opublikowała coroczny indeks emerytalny (Global Retirement Index), w którym bierze pod uwagę dobrostan emerytów i ich bezpieczeństwo finansowe. W zestawieniu za 2020 rok Polska znalazła się na 27. miejscu. Wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej wyprzedziliśmy Słowację, Włochy, Cypr, Hiszpanię, Węgry (miejsca od 29. do 33.), a także Litwę, Łotwy oraz Grecję (41). Tuż nad Polską znalazły się natomiast Francja oraz Portugalia. Na trzech pierwszych miejscach uplasowały się Islandia, Szwajcaria oraz Norwegia. Ta sama trójka przewodziła stawce również w ubiegłorocznym rankingu.