Zakaz handlu. Czy 4 października to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w pełnej formie od początku 2020 roku. Do końca roku pozostały zaledwie dwie niedziele bez zakazu handlu. Czy 4 października to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

Przepisy o zakazie handlu w niedziele zostały wprowadzone w 2018 roku. Od tego czasu zakaz ewoluował jednak w znaczący sposób, gdyż początkowo zaledwie jedna niedziela w miesiącu była niehandlowa. Z roku na rok przepisy były jednak sukcesywnie zaostrzane, a punktem kulminacyjnym jest obecnie obowiązujące prawo, według którego zaledwie siedem niedziel w roku jest handlowych. 

Zakaz handlu. Czy 4 października to niedziela handlowa? 

4 października to niedziela niehandlowa. Oznacza to, że nieczynne są wszystkie galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe, jak chociażby LidlBiedronka czy Tesco. Co więcej, fani niedzielnych zakupów muszą uzbroić się w cierpliwość aż do grudnia. Wtedy w związku z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia sklepy będą otwarte w niedzielę 13 oraz 20 grudnia.

Konfederacja Lewiatan zwróciła uwagę, że w dniach 25-27 sklepy będą zamknięte przez trzy dni z rzędu z powodu świąt oraz niedzieli niehandlowej. Ich propozycją jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej 27 grudnia.

Zobacz wideo Koronawirus a handel. Jakie firmy wycofują się z Polski? Jakich sklepów stacjonarnych będzie mniej?

Zakaz handlu w niedziele. Gdzie można zrobić zakupy? 

Przepisy dotyczące zakazu handlu w niedziele są tak skonstruowane, że wciąż otwarte mogą być sklepy osiedlowe oraz popularne Żabki. Jedynym warunkiem jest to, aby kasę obsługiwał właściciel sklepu. Planując zakupy w niedzielę, warto pamiętać o tym, że godziny otwarcia sklepów mogą być inne (prawdopodobnie krótsze) niż w ciągu tygodnia. 

Mimo zamknięcia galerii handlowych otwarte będą znajdujące się w nich punkty gastronomiczne. Dodatkowo czynne będą kawiarnie, cukiernie, stacje benzynowe, apteki, lodziarnie. 

Więcej o: