Rekonstrukcja rządu. Ministerstwo Cyfryzacji zostanie zlikwidowane, ale Marek Zagórski z nową posadą

Dotychczasowy minister cyfryzacji Marek Zagórski trafi do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na nowym stanowisku również będzie zajmować się procesem cyfryzacji.

- Chciałbym niejako podziękować ministrowi Markowi Zagórskiemu za pracę w Ministerstwie Cyfryzacji i jednocześnie powierzyć mu obowiązki informatyzacji w ramach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - powiedział premier RP Mateusz Morawiecki l podczas szczytu Rady Europejskiej w Brukseli.

Kim jest Marek Zagórski?

Marek Zagórski pełnił funkcję ministra cyfryzacji od 17 kwietnia 2018 roku, wcześniej w latach 2016-2018 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, a w latach 2015-2016 sekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Zagórski to poseł na Sejm IV, VIII i IX kadencji. W marcu 2018 roku zrezygnował z członkostwa w Porozumieniu, a w kwietniu tamtego roku przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości. To pod szyldem tej partii startował w wyborach w 2019 roku, w których uzyskał reelekcję, otrzymując 9143 głosów. 

Zobacz wideo Kaczyński wchodzi do rządu. „Dla ministrów to będzie ciężka sytuacja”

Rekonstrukcja rządu. Oto najważniejsze zmiany 

Zmiany w rządzie są wynikiem ogłoszonej w środę przez Mateusza Morawieckiego rekonstrukcji rządu. W jej wyniku status ministra stracili m.in.: Jadwiga Emilewicz (Ministerstwo Rozwoju), Jan Krzysztof Ardanowski (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi), Dariusz Piontkowski (Ministerstwo Edukacji Narodowej) czy Wojciech Murdzek (Ministerstwo Nauk i Szkolnictwa Wyższego). 

Do rządu wróci natomiast Jarosław Kaczyński, który będzie pełnił funkcję wicepremiera. To samo stanowisko otrzymał Jarosław Gowin - stanie także na czele nowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

>>> Czytaj też: Rekonstrukcja rządu. Ile może zarobić Jarosław Kaczyński, jeśli zostanie wicepremierem?

Więcej o: