Jest sprawozdanie spółki Srebrna za 2019 r. 2 mln zł zysku i 340 tys. zł na pensje dla zarządu

Ponad 2,1 mln zł netto zysku odnotowała w ubiegłym roku spółka Srebrna, zarządzana przez osoby wywodzące się ze środowiska Prawa i Sprawiedliwości. Wartość gruntów użytkowanych wieczyście przez spółkę to ponad 7,1 mln zł.

Spółka Srebrna Sp. z o. o. zajmuje się zarządzeniem posiadanymi nieruchomościami oraz działalnością medialno-wydawniczą. Prezeską jest Małgorzata Kujda, żona Kazimierza Kujdy, byłego prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Członkami zarządu są Janina Goss (od lat jedna z najbardziej zaufanych osób Jarosława Kaczyńskiego) i Jacek Cieślikowski (radny PiS, asystent prezesa partii i kierownik działu transportu Prawa i Sprawiedliwości). 

"Spółka zakończyła rok obrotowy 2019 dodatnim wynikiem finansowym netto w wysokości 2 129 942,65 zł" - czytamy w sprawozdaniu finansowym. Większość zysku została przeznaczona na kapitał zapasowy, a 15 tys. zł przekazano Fundacji Instytut imienia Lecha Kaczyńskiego, która jest udziałowcem Srebrnej.

Kapitał własny spółki na koniec 2019 r. wyniósł 27 656 325,04 zł. "Sytuacja ekonomiczna Spółki w 2019 r. nie uległa znacznej zmianie. Spółka nie posiadała na koniec roku 2019 zobowiązań długoterminowych, a zobowiązania krótkoterminowe pozostawały na poziomie wynikającym z bieżącej działalności" - informuje zarząd.

Srebrna Sp. z o. o. Sprawozdanie finansowe za 2019 r.

Ze sprawozdania spółki wynika również, że wartość gruntów użytkowanych wieczyście przez spółkę wynosiła na koniec 2019 r. ponad 7,1 mln zł. Mowa o gruntach przy Alejach Jerozolimskich 125/127, ul. Nowogrodzkiej 84/86 (mieści się tam m.in. siedziba Prawa i Sprawiedliwości) i ul. Srebrnej 16 w Warszawie. Łączna powierzchnia tych gruntów to ponad 8,5 tys. metrów kwadratowych.

W spółce zatrudniano w 2019 r. 14 osób, z czego osiem "na stanowiskach robotniczych", a sześć "na umysłowych". Na wynagrodzenia przeznaczono łącznie prawie 2 mln zł. Zarządowi wypłacono 342,3 tys. zł brutto, a radzie nadzorczej 168 tys. zł.

Srebrna Sp. z o. o. według stanu na koniec 2019 r. posiadała warte 3,3 mln zł udziały w siedmiu spółkach - Siedlecka Oficyna Wydawnicza, Multibarman Sp. z o. o., Gazeta Częstochowska, Słowo Niezależne Sp. z o. o. (wydawca portalu Niezalezna.pl), Geranium Sp. z o. o., Forum S.A. (wydawca "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie"), Blackstones Sp. z o. o.

- Wielu mówi o Srebrnej, jako zapleczu gospodarczym naszej partii. Otóż tak nie jest - mówił w ubiegłym roku prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z Polską Agencją Prasową (wywiad dostępny jest na stronie internetowej partii).

- Nie ma między PiS a spółką Srebrna, bo w niej jest majątek fundacji [mowa o Fundacji Instytut im. Lecha Kaczyńskiego - red.], żadnych przepływów finansowych. Nic, co robi nasza partia, nie jest finansowane przez Srebrną. Między spółką, partią, a fundacją nie ma związków prawnych, instytucjonalnych. Jest związek personalny, polegający na tym, że jestem szefem partii i jednocześnie przewodniczącym rady fundacji - zaznaczył.

Zobacz wideo Wicerzecznik PiS o roli Jarosława Kaczyńskiego w rządzie
Więcej o: