Banki z zyskiem mniejszym niemal o połowę. Niektóre odnotowały straty. 1,1 mld zł na minusie

Banki coraz wyraźniej odczuwają zmieniającą się sytuację gospodarczą. Z najnowszego raportu Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że zyski spadły w sektorze niemal o połowę. Niektóre banki odnotowały nawet stratę.

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport dotyczący sytuacji banków w Polsce w okresie styczeń - sierpień 2020. Z danych KNF wynika, że banki zmagają się z olbrzymim spadkiem zysków. Są one mniejsze, w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, o 46,8 proc. Dla całego sektora wyniosły 5,63 mld zł.

Jednocześnie wynik miesięczny w sierpniu 2020 r. wyniósł 1,3 mld zł i był wyższy od wyniku z lipca 2020 r. o 0,2 mld zł  - czytamy w prezentacji KNF.

Niektóre banki odnotowały stratę. Spadają zyski nawet z odsetek

Na koniec sierpnia r. 20 banków (10 komercyjnych i 10 spółdzielczych) wykazało łączną stratę w wysokości 1,1 mld zł. Banki te miały ok. 10,1 proc. udział w aktywach sektora. Pozostałe banki w sektorze wykazały łącznie zysk w wysokości 6,6 mld zł, podano także - wyjaśnia KNF. 

Banki odnotowały pogorszenie w wielu aspektach działalności. W okresie od stycznia do sierpnia 2020 r. wynik z odsetek spadł o 2,2 proc. -  do 32,19 mld zł. Wynik z działalności operacyjnej zmniejszył się o 39,1 proc. r/r - do 8,79 mld zł. Banki tną też koszty. Spadły one o 1,4 proc. r/r -  do 23,6 mld zł w styczniu-sierpniu 2020 r. Jedynie wynik z prowizji uległ poprawie - sięgnął 9,52 mld zł i był o 7,8 proc. wyższy w ujęciu rocznym.

Zobacz wideo Łukasz Kijek zaprasza na najnowszy odcinek programu 'Studio Biznes'

Czy Polacy zaciągają kredyty? KNF pokazuje dane

W raporcie KNF czytamy też, że w sierpniu portfel kredytów mieszkaniowych złotowych zwiększył się w miesiącu o 2,0 mld zł, wzrósł tym samym o 0,6 proc. w stosunku rocznym i 10,7 proc. w ujęciu rocznym.

Czytaj też: Analitycy: Ryzykowna polityka banków centralnych Polski i Węgier. Uwaga na kurs złotego

Portfel kredytów konsumpcyjnych wzrósł w sierpniu o 0,7 mld zł, co oznacza wzrost w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,4 proc., w porównaniu z zeszłym rokiem oznacza jednak spadek wynoszący 2,6 proc. 

Wartość depozytów sektora niefinansowego (razem z depozytami zablokowanymi) w sierpniu 2020 r. zwiększyła się o 1,2 mld zł do 1 392,8 mld zł - oznacza to niewielki wzrost (0,1 proc.) w porównaniu z poprzednim miesiącem i 14,8 wzrost w porównaniu z zeszłym rokiem. 

Więcej o: