Obostrzenia na Wszystkich Świętych. Czy cmentarze będą zamknięte? O czym należy pamiętać?

- W tej chwili w rządzie nie ma dyskusji nad tym, czy na przełomie października i listopada zamknąć cmentarze - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller w poniedziałkowym programie "Graffiti" na antenie Polsat News. Nie oznacza to jednak, że w poszczególnych powiatach nie będą obowiązywać obostrzenia.

Polska zmaga się z drugą falą epidemii koronawirusa. W poniedziałek 5 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2006 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz śmierci 27 osób z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Taka liczba nie jest jednak niczym nowym w ostatnich dniach. Rekord zachorowań - 2367 przypadków - został odnotowany w sobotę 3 października. 

Obostrzenia na Wszystkich Świętych? Rzecznik rządu: Bądźmy ostrożni 

Z tygodnia na tydzień rośnie liczba powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. W związku z tym pojawia się pytanie, czy rząd, podobnie jak miało to miejsce w marcu i kwietniu, zamierza wprowadzić dodatkowe środki ostrożności, aby zahamować rozwój epidemii. Chodzi m.in. o ograniczenie spotkań rodzinnych. 

W tej chwili w rządzie nie ma dyskusji nad tym, czy na przełomie października i listopada zamknąć cmentarze. Wolałbym, abyśmy w tym czasie po prostu byli bardzo ostrożni, ale by te spotkania przy grobach bliskich jednak się odbywały

- powiedział rzecznik rządu w programie "Graffiti" na antenie Polsat News. Takie słowa przedstawiciela rządu mogą podziałać uspokajająco na osoby planujące się spotkać z rodziną w czasie Wszystkich Świętych. Nie oznacza to jednak, że nie będą musiały one przestrzegać pewnych obostrzeń.

Zobacz wideo Święto Zmarłych. Czy będziemy mogli pójść na groby?

Obostrzenia na Wszystkich Świętych będą zależeć od powiatów 

W powiatach znajdujących się w czerwonej strefie istnieje obowiązek noszenia maseczek wszędzie w miejscach publicznym, w tym także w transporcie zbiorowym oraz w trakcie sprawowania kultu religijnego – w budynkach do tego przeznaczonych i na cmentarzach. Istnieją także limity dotyczące liczby osób w kościołach (uczestnicy wydarzeń religijnych mogą wypełniać 50 proc. kościoła). Jeśli chodzi o uroczystości rodzinne, to obowiązuje limit do 50 osób. 

Jeśli chodzi o żółtą strefę, to w kontekście Wszystkich Świętych głównym obostrzeniami jest obowiązek noszenia masek w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu. Zakrywanie twarz i nosa obowiązuje także w transporcie zbiorowym, w którym ustalone są określony limity pasażerów. Dodatkowo na uroczystościach rodzinnych obowiązuje limit do 100 osób. 

Więcej o: