PGNiG skupuje aktywa ciepłownicze. Firma chce repolonizować

PGNiG planuje skupować aktywa ciepłownicze w Polsce. Te sprzedaje m.in. czeskie CEZ Group, a PGNiG jest gotowe repolonizować, powiedział prezes spółki. Jak na razie PGNiG finalizuje przejęcie Tauron Ciepło.

W połowie września czeskie przedsiębiorstwo energetyczne CEZ oficjalnie rozpoczęło proces dezinwestycji w Polsce. Firma postanowiła sprzedać łącznie pięć lokalnych spółek, ale pozostawi w swoim polskim portfolio firmy zajmujące się działalnością z zakresu nowoczesnych usług energetycznych (ESCO). Tym samym kontynuuje realizację przyjętej w zeszłym roku strategii grupy CEZ. Pod młotek idą CEZ Skawina, CEZ Chorzów (w tym projekt CEZ Chorzów II), CEZ Produkty Energetyczne Polska i CEZ Polska. Jednym z zainteresowanych może być PGNiG.

PGNiG chce wykupić spółki ciepłownicze CEZ

Jak poinformował w rozmowie z PAP Biznes prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, firma obserwuje rynek ciepłowniczy, ponieważ jest zainteresowany różnymi jego aktywami. 

Zależy nam na tzw. repolonizacji aktywów energetycznych. One są na sprzedaż i są to aktywa często z bardzo dużym śladem węglowym, a my uważamy, że sobie z tym poradzimy. Nie wszystkie spółki byłyby w stanie takiemu wyzwaniu sprostać

- powiedział Kwieciński. Jak zauważa PAP Biznes, z dostępnych aktywów ciepłowniczych dostępne są spółki CEZ oraz  spółki fińskiej grupy Fortum. PGNiG może więc rozważać wykupienie m.in. aktywów CEZ. Kwieciński zapytany jednak przez ISBNews o spółki CEZ odmówił komentarza. Swoje zainteresowanie wyraziło także PGE, co zakomunikował niedawno prezes spółki Wojciech Dąbrowski. 

Zobacz wideo Andrzej Duda: Nie pozwolę, by ktoś zamordował polskie górnictwo

PGNiG do końca roku zamknie wykup Tauron Ciepło

PGNiG Termika prowadzi bardzo zaawansowane negocjacje dotyczące przejęcia Tauron Ciepło, które powinny zakończyć się do końca tego roku, poinformował ISBnews Jerzy Kwieciński.

Spodziewam się, że do końca tego roku zakończymy negocjacje dotyczące potencjalnego przejęcia aktywów ciepłowniczych Tauron Ciepło

- powiedział Kwieciński w rozmowie z ISBnews w kuluarach VI Kongresu Energetycznego DISE we Wrocławiu.

Więcej o: