Test na koronawirusa kosztuje nawet 1000 zł. Czy można go wykonać prywatnie? Jak długo się czeka?

Epidemia koronawirusa w Polsce przybiera na sile, rośnie też liczba innych, typowo jesiennych infekcji. Czy test na koronawirusa może zlecić tylko lekarz pierwszego kontaktu? Nie, można go wykonać prywatnie. Warto przy tym jednak pamiętać, że poszczególne testy różnią się od siebie nie tylko ceną, ale i dokładnością.

Ministerstwo Zdrowia podało w piątek nowe dane dotyczące epidemii koronawirusa w Polsce. SARS-CoV-2 wykryto u kolejnych 4739 osób, a 56 pacjentów zmarło z powodu ciężkiego przebiegu zakażenia.

Kolejny rekord zachorowań sprawia, że rośnie zainteresowanie testami. Badanie może zostać wykonane na zlecenie lekarza, który wyda odpowiednie skierowanie. W tym wypadku za usługę płaci Narodowy Fundusz Zdrowia, a jej cena wynosi 280 zł - informuje "Gazeta Wyborcza".

Badanie można jednak wykonać prywatnie. Ile kosztuje? Kto może je przeprowadzić i jak długo należy oczekiwać na wynik?

Testy na koronawirusa. Wiemy, ile kosztują prywatnie

Osoby, które zdecydują się na wykonanie testu w placówce prywatnej, muszą się liczyć ze sporymi kosztami. Cena usługi poza NFZ jest bowiem znacząco wyższa - wynosi 450-550 zł. Chodzi tu o badanie genetyczne, wykonywane metodą RT-PCR, zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia. W skrajnych przypadkach cena przeprowadzenia testu może sięgnąć nawet 1000 zł.

Czytaj też: Drastyczny skok. Ponad 21 proc. pozytywnych testów na koronawirusa. O połowę mniej testów niż w czwartek. To błąd?

W zamian za stawkę wyższą, w porównaniu z tą, którą stosuje NFZ, pacjent może jednak oczekiwać wyniku znacznie krócej. Potwierdzenie stanu zdrowia w przypadku prywatnego badania można uzyskać już w 12 godzin, w przypadku standardowych "państwowych" badań termin może wydłużyć się nawet do 2-3 dni.

Inne rodzaje testów na koronawirusa. Na czym polegają?

Oprócz testów genetycznych na rynku dostępne są też badania innego rodzaju. Test serologiczny  na obecność przeciwciał IgG wykonywany jest z próbki pobranej krwi. Kosztuje zazwyczaj co najmniej 200 zł. Test immunochromatograficzny, zwany też testem kasetkowym, wykrywa przeciwciała koronawirusa w kropli krwi. Kosztuje od 100 do 150 zł.

Badanie genetyczne jest najdokładniejsze, bo wykrywa ślady materiału genetycznego wirusa w pobranym wymazie. Wykonanie testu serologicznego może być dowodem zarówno na przebytą jak i trwającą infekcję. Test immunochromatograficzny zaliczany jest do kategorii tzw. szybkich testów, pozwala poznać wynik po mniej więcej kwadransie. Jego dokładność jest mniejsza, w przypadku pozytywnego wyniku może być jednak traktowany jako sygnał do konieczności przeprowadzenia dodatkowego badania inną metodą.

Zobacz wideo Dziennikarz pyta premiera, czy nie powinien przeprosić Polaków. Ten w odpowiedzi pokazuje wykres
Więcej o: