Jeszcze większe kary za brak ważnego OC. Od 2021 roku nawet 8,4 tys. złotych

W 2020 roku właściciele samochodów osobowych, którzy nie posiadają komunikacyjnego ubezpieczenia OC muszą płacić karę w wysokości 5 200 zł. Od przyszłego roku stawka ta będzie wyższa o około 8 proc. i wyniesie 5 600 zł., zaś dla posiadaczy samochodów ciężarowych 8 400 zł.

Sankcja, jaką należy opłacić w związku z brakiem ważnej polisy komunikacyjnej OC ustalana jest na dany rok kalendarzowy, zaś jej wysokość uzależniona jest od minimalnego wynagrodzenia za pracę - przypomina "Rzeczpospolita". Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w przyszłym roku minimalna płaca wzrośnie z 2600 do 2800 zł brutto.

Kara za brak OC. Odczują to posiadacze wszystkich pojazdów

W 2020 roku maksymalna stawka kary dla właściciela samochodu osobowego wynosi dwukrotność minimalnej płacy. Oznacza to, że od 2021 roku sankcja ta wyniesie 5 600 zł. Jeszcze wyższą karę będą musieli płacić posiadacze samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników samochodowych - za brak OC kara wyniesie trzykrotność tego wynagrodzenia, czyli 8 400 zł (w 2020 roku 7 800 zł).

Około 33 proc. stawki minimalnej płacy będą musieli uiszczać posiadacze innych pojazdów, np. motocykli czy motorowerów. Za brak ważnej policy komunikacyjnej OC kara wyniesie 930 zł (obecnie 870 zł).

Jeśli jednak przerwa w ciągłości ubezpieczenia nie przekracza kilku dni, wówczas sankcja jest niższa. W przypadku maksymalnie trzech dni kara wynosi 20 proc. pełnej stawki, zaś od 4 do 14 dni - 50 proc. pełnej stawki.

Brak OC. Większa odpowiedzialność przy spowodowaniu wypadku

Jak się jednak okazuje, to nie koniec, jeśli chodzi o obciążenia finansowe nieubezpieczonych. Spowodowane wypadku przez kierowcę, który nie posiada ważnej polisy OC skutkuje jeszcze większymi konsekwencjami. Zarówno on, jak i sprawca wypadku będą zobligowani do zwrotu Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu odszkodowania, które Fundusz wypłaca ofiarom zdarzenia.

Właściciele pojazdów mechanicznych w Polsce muszą wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej najpóźniej w dniu, w którym doszło do rejestracji auta osobowego, ciągnika, motocykla czy motoroweru. Brak OC najczęściej wynika z nieznajomości przepisów czy też przekonania, że polisa przedłuża się automatycznie.

Zobacz wideo Wraca brexit. A wraz z nim wracają kłopoty
Więcej o: