Zakaz handlu. Czy 11 października to niedziela handlowa? Czy obowiązują już godziny dla seniorów?

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w pełnej formie od początku 2020 roku. Do końca roku pozostały dwie niedziele bez zakazu handlu. Czy 11 października to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzone w 2018 roku. Na przestrzeni lat przepisy ewoluowały, gdyż początkowo tylko jedna niedziela w miesiącu była niehandlowa. Punktem kulminacyjnym jest obowiązujące w tym roku prawo, według którego zaledwie siedem niedziel będzie handlowych. Ich terminy również nie są przypadkowe.

Zakaz handlu. Czy 11 października to niedziela handlowa? 

11 października to niedziela niehandlowa. W tym dniu nieczynne są wszystkie galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe typu Lidl, Biedronka czy Tesco. Na niedzielne zakupy trzeba będzie poczekać jeszcze dwa miesiące, gdyż najbliższa niedziela z handlem została zaplanowana 13 grudnia w związku z nadchodzącym Bożym Narodzeniem. Co ciekawe, Konfederacja Lewiatan zwróciła się do rządu w sprawie wprowadzenia dodatkowej niedzieli handlowej 27 grudnia. Z racji świąt sklepy będą zamknięte przez trzy dni.

Zobacz wideo Koronawirus a handel. Jakie firmy wycofują się z Polski? Jakich sklepów stacjonarnych będzie mniej?

Zakaz handlu w niedzielę. Gdzie możemy zrobić zakupy? Czy obowiązują już godziny dla seniorów? 

Mimo zakazu handlu, wciąż otwarte są sklepy osiedlowe oraz te działające na zasadzie franczyzy, jak chociażby Żabka. Może tak być, jeśli "za ladą" stoi jego właściciel. Należy pamiętać, że w niedziele sklepy otwarte są zwykle w innych godzinach niż w ciągu tygodniu. Poza wybranymi placówkami handlowymi czynne są także restauracja, apteki, cukiernie oraz kawiarnie. 

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie godzin dla seniorów. Zgodnie z najnowszymi przepisami od godz. 10:00 do 12:00 w sklepach oraz aptekach obsługiwane będą osoby powyżej 60. roku życia. Nowa restrykcje nie będą dotyczyć jednak niedzieli 11 października, gdyż zaczną obowiązywać od 15 października. 

Więcej o: