Nagrody Nobla 2020. Znamy laureatów z dziedziny ekonomii

Komitet Noblowski postanowił, że Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych otrzymają Amerykanie Paul R. Milgrom oraz Robert B. Wilson. Zostali nagrodzeni "za ulepszenia teorii aukcji i wynalazki nowych formatów aukcji".

"Tegoroczni laureaci, Paul Milgrom i Robert Wilson, zbadali, jak działają aukcje. Swoje spostrzeżenia wykorzystali również do zaprojektowania nowych formatów aukcji dla towarów i usług, które są trudne do sprzedania w tradycyjny sposób, takich jak częstotliwości radiowe. Ich odkrycia przyniosły korzyści sprzedawcom, kupującym i podatnikom na całym świecie" - czytamy na Facebooku Nagrody Nobla. 

Nagroda Nobla z ekonomii. Laureaci z ubiegłego roku zostali nagrodzeni za łagodzenie ubóstwa

Nobel z ekonomii to potoczna nazwa Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych. Jest ona przyznawana przez Komitet Noblowski, ale w odróżnieniu od nagród w dziedzinach medycyny lub fizjologii, chemii, fizyki, literatury i Pokojowej Nagrody Nobla, jest ona fundowana przez Szwedzki Bank Narodowy, a więc z innych funduszy niż te, z których pochodzą Nagrody Nobla.

Do 2019 roku przyznano 51 Nobli z ekonomii. Pierwszymi laureatami tej nagrody zostali Ragnar Anton Kittil Frisch oraz Jan Tinbergen. Zostali wyróżnieni w 1969 roku za rozwój i zastosowanie modeli dynamicznych do analizy procesów ekonomicznych. W 2019 roku do grona laureatów dołączyli Abhijit Banerjee,  Esther Duflo i Michael Kremer. Otrzymali Nobla za eksperymentalne podejście do łagodzenia światowego ubóstwa.

Zobacz wideo „Najpóźniej jesienią nastąpi drugie uderzenie związane z kryzysem finansowym”
Więcej o: