Emerytury. 74 tys. Polek od stycznia otrzyma podwyżkę. Kluczowy termin złożenia wniosku

Zgodnie z ustawą 74 tys. Polek z rocznika 1953 otrzyma wyrównanie emerytur. Środki będą wypłacane od stycznia przyszłego roku. Należy jednak pamiętać o terminie złożenia wniosku.

Na początku lipca bieżącego roku Senat RP przyjął ustawę, dzięki której emerytury dla rocznika 1953 zostaną wyrównane. Z przepisów ma skorzystać około 74 tysięcy osób. Część świadczeniobiorców otrzyma wyrównanie za poprzednie lata w wysokości 12 tys. zł oraz podwyżkę świadczeń na poziomie 202 zł.

Emerytki z rocznika 1953 otrzymają podwyżkę świadczenia. Muszą pamiętać o jednym terminie 

Wyrównanie przysługuje osobom, które przeszły z emerytury wcześniejszej na powszechną i w związku z tym mają mniejsze świadczenie. Prawo do wcześniejszej emerytury przysługiwało na wniosek złożony przed 1 stycznia 2013 roku. Te osoby otrzymają podwyższone świadczenie bez składania wniosku. ZUS przeliczy to na własną rękę. 

Z nowych przepisów skorzystać będą mogły kobiety urodzone w 1953 roku, które nie składały odpowiedniego wniosku kilka lat temu. Teraz termin złożenia wniosku mija dla nich 11 stycznia 2021 roku. Dzięki temu otrzymają emerytury obliczone bez pomniejszenia o kwoty pobieranej wcześniejszej emerytury.

Zobacz wideo Ile tak naprawdę kosztowałyby emerytury bez podatku?

Emerytura dla rocznika 1953. Z czego wynikał błąd systemu?

W 2013 roku wprowadzono podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat. Zmieniono wtedy również zasady obliczania wysokości świadczenia emerytalnego dla osób pobierających wcześniejszą emeryturę, wprowadzając odjęcia wypłaconych wcześniej świadczeń. Kobiety z 1953 roku mogły skorzystać z przejścia na wcześniejszą emeryturę na korzystniejszych warunkach, jednak mimo zapewnień, otrzymały niższe świadczenia. W marcu poprzedniego roku 2019 roku TK uznał przepis za niekonstytucyjny. Szczęśliwym końcem tej sprawy była natomiast ustawa Senatu

Więcej o: