Świnoujście. Drugi dzień neutralizacji Tallboya. Niewybuch spoczywa na dnie od ponad 70 lat

W Świnoujściu rozpoczął się drugi dzień prac na neutralizacją bomby lotniczej Tallboy. Niewybuch spoczywa w Kanale Piastowskim od ponad 70 lat. Rozpoczyna się proces wypalania ładunku, znajdującego się wewnątrz bomby. Cała akcja ma potrwać do 16 października.

Przed rozpoczęciem neutralizacji bomby, służby przeprowadziły akcję ewakuacji okolicznych mieszkańców. Swoje domostwa musiało opuścić co najmniej 586 osób. Dla chętnych przygotowano specjalne autobusy oraz miejsce na przeczekanie akcji w lokalnym domu kultury.

Świnoujście. Trwa neutralizacja Tallboya. Nurkowie skorzystają z metody deflargacji

Pierwszego dnia neutralizacji bomby, Nurkowie Minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża mieli dobre warunki do wykonywania swoich prac. Pomimo silnego prądu w Kanale Piastowski, widoczność na dnie była bardzo dobra.

Nurkowie wykonali niwelację dna i częściowe odsłonięcie górnej powierzchni korpusu bomby. Ułożyli również wstępnie pierścień PCV, który pozwoli na bezpieczne odsłonięcie zapalników, w osi bomby. Nurkowie przeprowadzili wybieranie urobku z wnętrza pierścienia i jego "powolne zagłębianie w dnie wokół tylnej części bomby".

- Celem wstępnych prac jest przede wszystkim odsłonięcie trzech zapalników, w które wyposażona została bomba. – Tallboy będzie niszczony na miejscu. Nurkowie skorzystają z metody deflagracji. Polega ona na przyłożeniu ładunków kumulacyjnych i wypaleniu jak największej ilości materiału wybuchowego - informuje kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

- Liczymy na to, że ciśnienie wytworzone podczas tego procesu wewnątrz korpusu sprawi, że zapalniki odpadną. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć niekontrolowanej eksplozji - dodaje rzecznik.

Utrudnienia dla mieszkańców Świnoujścia

Neutralizacja bomby Tallboy wiąże się z wieloma utrudnieniami dla okolicznych mieszkańców. Od 12 do 16 października w godzinach 7:00-17:00 zamknięta będzie przeprawa promowa "Centrum" (promy Karsibór). Cały ruch zostanie skierowany na przeprawę Warszów. Świnoujście zapewnia, że oprócz promów Bielik, będą również pływać dwa promy Karsibór.

Nieprzejezdne będą następujące ulice: Lechicka, Rybaki, Marynarzy, Plac Rybaka w kierunku Wybrzeża Władysława IV. Miasto apeluje do mieszkańców o ograniczenie ruchu samochodowego na przeprawach promowych do niezbędnego minimum.

Tallboy to jedna z największych bomb II wojny światowej

Ważący 5340 kilogramów Tallboy został odnaleziony we wrześniu 2019 r. Bombę jako pierwsi znaleźli pracownicy niemieckiej firmy, która sprawdzała grunt pod pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Brytyjska bomba lotnicza Tallboy to jedna z najcięższych bomb wykorzystywanych w czasie II wojny światowej. Bomby tego typu były zrzucane w okolicach Świnoujścia w 1945 przez brytyjskie lotnictwo na niemieckie krążowniki Lutzow.

Zobacz wideo Toruń. Wysadzenie pocisku z budowy II linii metra
Więcej o: