CBA zatrzymało osoby z rzekomymi wpływami w służbach i spółkach państwowych. Ponad milion zł łapówek

Jak informuje TVP Info, doszło do zatrzymania przez CBA osób powołujących się na rzekome wpływy w służbach i spółkach skarbu państwa. Części z nich postawiono zarzuty o przyjęcie ponad miliona złotych w łapówkach.

CBA zatrzymało siedem osób na terenie województw mazowieckiego i łódzkiego, informuje TVP Info. Służby przeszukały ich miejsca zamieszkania i zakłady pracy oraz miejsca zamieszkania członków rodziny. Wobec sześciu osób zastosowano areszt tymczasowy, a wobec jednej wolnościowe środki zapobiegawcze. 

CBA zatrzymał osoby z wpływami w spółkach skarbu państwa i służbach

Zatrzymane osoby mają należeć do zorganizowanej grupy przestępczej. Powoływała się ona na rzekome wpływy w instytucjach państwowych. Miały one sięgać między innym organów ścigania oraz spółek Skarbu Państwa w postaci PKN Orlen i Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń (PZU).

"Agenci CBA ustalili, że biznesmeni faktycznie nie mieli żadnego związku z tymi spółkami. W zamian za płatną protekcję - ustalili śledczy - mieli przyjąć ponad 1 mln zł łapówki i obietnicę wręczenia kilkudziesięciu milionów złotych" - podaje TVP Info.

Zobacz wideo Emilewicz: Niech służby zajmują się Ostrołęką, niech sprawdzają

Trwa śledztwo, część oskarżonych to biznesmeni

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Śląski Wydział Zamiejscowy Prokuratory Krajowej. Przestępstwa przekupstwa dokonano w tym roku. Grupa, która uzyskała korzyści z przekupstwa jest trzech lokalnych biznesmenów. Mieli oni wręczyć korzyści majątkowe w zamian za bezprawne działanie w ich interesie. 

Biznesmeni mieli przekupić cztery osoby z siedmiu zatrzymanych. Usłyszeli oni zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było zapewnienie płatnej protekcji.

Więcej o: