ZUS planuje kolejną rewolucję. Automatycznie pobierze składkę i wypłaci świadczenie

ZUS zamierza wprowadzić pełną automatyzację pobierania składek oraz przyznawania świadczeń. Oznacza to poważne zmiany dla 2,3 miliona pracodawców oraz 16 milionów pracowników.

Zmiany w ZUS cały czas postępują. W ostatnich miesiącach zdecydowano m.in., że wnioski o świadczenie postojowe można składać drogą elektroniczną. Jedynie w formie cyfrowej wprowadzono także bon turystyczny

ZUS zautomatyzuje proces pobierania składek i wypłacania świadczeń 

ZUS nie zamierza jednak zatrzymać się w rozwoju technologicznym. Jak podaje "Rzeczpospolita", Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce wprowadzić pełną automatyzację procesu pobierania składek oraz przyznawania świadczeń. Uprosiłoby to proces rozliczania się 2,3 miliona przedsiębiorców zatrudniających łącznie 16 milionów pracowników. 

- To nieunikniony trend wynikający z ciągłego rozwoju systemów informatycznych w administracji publicznej. A ZUS ma najnowocześniejszy system, który kosztował niemałe pieniądze. Grzechem byłoby z tego nie wykorzystać - tłumaczy, cytowany przez dziennik, Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

W praktyce oznaczałoby to, że pracownik po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego, otrzymałby świadczenie chorobowe bez obowiązku składania wniosku. Eksperci zwracają uwagę, że poza uproszczeniem oznaczałoby to koniec problemów z interpretowanie przepisów, a także większe wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. 

Zobacz wideo Likwidacja OFE. Kiedy poznamy szczegóły?

ZUS zamierza zakończyć świadczenia w tradycyjnej formie 

Pandemia koronawirusa w znaczący sposób przyspieszyła proces wdrożenia pewnych rozwiązań technologicznych. Na popularności zyskała platforma PUE ZUS. We wrześniu prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska przedstawiła plany dotyczące innych zmian. - Może być tak, że w przyszłości część świadczeń będzie realizowana cyfrowo. W kwestii emerytur, czy zasiłków, to myślę, że musimy wykorzystać doświadczenia z pandemii, które pozwolą w większym stopniu dojść do procesów automatyzacji i robotyzacji - powiedziała.

Więcej o: