ZUS planuje kolejną rewolucję. Automatycznie pobierze składkę i wypłaci świadczenie
Zmiany w ZUS cały czas postępują. W ostatnich miesiącach zdecydowano m.in., że wnioski o świadczenie postojowe można składać drogą elektroniczną. Jedynie w formie cyfrowej wprowadzono także bon turystyczny.
ZUS zautomatyzuje proces pobierania składek i wypłacania świadczeń
ZUS nie zamierza jednak zatrzymać się w rozwoju technologicznym. Jak podaje "Rzeczpospolita", Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce wprowadzić pełną automatyzację procesu pobierania składek oraz przyznawania świadczeń. Uprosiłoby to proces rozliczania się 2,3 miliona przedsiębiorców zatrudniających łącznie 16 milionów pracowników.
- To nieunikniony trend wynikający z ciągłego rozwoju systemów informatycznych w administracji publicznej. A ZUS ma najnowocześniejszy system, który kosztował niemałe pieniądze. Grzechem byłoby z tego nie wykorzystać - tłumaczy, cytowany przez dziennik, Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
W praktyce oznaczałoby to, że pracownik po otrzymaniu zwolnienia lekarskiego, otrzymałby świadczenie chorobowe bez obowiązku składania wniosku. Eksperci zwracają uwagę, że poza uproszczeniem oznaczałoby to koniec problemów z interpretowanie przepisów, a także większe wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
ZUS zamierza zakończyć świadczenia w tradycyjnej formie
Pandemia koronawirusa w znaczący sposób przyspieszyła proces wdrożenia pewnych rozwiązań technologicznych. Na popularności zyskała platforma PUE ZUS. We wrześniu prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska przedstawiła plany dotyczące innych zmian. - Może być tak, że w przyszłości część świadczeń będzie realizowana cyfrowo. W kwestii emerytur, czy zasiłków, to myślę, że musimy wykorzystać doświadczenia z pandemii, które pozwolą w większym stopniu dojść do procesów automatyzacji i robotyzacji - powiedziała.
-
PIT 2021. Ponad trzy miliony Polaków nie może rozliczyć PIT-ów przez internet. Jest obietnica ministerstwa
-
Deweloper "warszawskiego Hongkongu" odpowiada na krytykę
-
Niemcy. Sklepy chcą spalić pół miliona ubrań i butów. Wychodzi taniej, niż oddać je biednym
-
Mazowsze. Mieszkanie za 300 tys. zł, a taras za 200 tys. "W epidemii jest na wagę złota"
-
Trzynasta emerytura w 2021 r. niższa niż zakładano. Kiedy pieniądze trafią na konto emerytów?
- Emeryci i renciści. Ile mogą dorobić od 1 marca 2021 r, by nic nie stracić ze świadczenia?
- 20 mln zł nagród dla pracowników ministerstw. Jadwiga Emilewicz przyznała ich najwięcej
- "FAS" o sankcjach za sprawę Nawalnego. Co zrobić, żeby Putina zabolało?
- Zasiłek opiekuńczy wydłużony od 1 marca o dwa tygodnie. Pieniądze będą wypłacane do połowy miesiąca
- Loty szczepionkowe do Rosji? Lufthansa podobno właśnie nad tym pracuje