Druga fala koronakryzysu. Jeszcze w tym tygodniu decyzja o wsparciu dla firm

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że w tym tygodniu rząd przedstawi rozwiązania dotyczące wspierania niektórych branż. Müller powiedział w TVP Info, że pomoc otrzymają branże najbardziej dotknięte skutkami pandemii koronawirusa.

O ile wiosną tarcze antykryzysowe dla przedsiębiorców i tarcza finansowa PFR były kierowane bardzo szeroko, o tyle teraz rządowe wsparcie ma być pomoc ma być kierunkowa, sektorowa. W TVP Info rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że rozwiązania pomocowe kalibrowane pod konkretne branże zostaną przedstawione przez rząd jeszcze w tym tygodniu.

Takie ustalenia zapadły podczas piątkowego Gospodarczego Sztabu Kryzysowego, w którym (w formie zdalnej) wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, minister finansów Tadeusz Kościński, prezes NBP Adam Glapiński, przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski i prezes PFR Paweł Borys.

Jednocześnie Müller wyraził nadzieję, że szeroki strumień finansowy dla firm nie będzie potrzebny.

Chcemy przede wszystkim, by nie doszło do takiego zamknięcia gospodarki, jakie było wiosną tego roku

- zaznaczył rzecznik rządu.

Tarcze antykryzysowe dla konkretnych branż

O tym, że cała gospodarka nie ma już co liczyć na podobny "deszcz" pieniędzy jaki został na nią zrzucony wiosną, mówili m.in. była już minister rozwoju Jadwiga Emilewicz czy prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Szef PFR mówił niedawno, że firmy dostały już pieniądze (m.in. w ramach Tarczy Finansowej PFR), które "powinny je zabezpieczać co najmniej do końca roku". Jak informuje Borys, sektor przedsiębiorstw wchodzi w drugą falę pandemii z buforem płynności o wartości ponad 50 mld zł.

Teraz rządowa pomoc będzie skierowana do sektorów, w które najmocniej uderzyła pandemia oraz nowe obostrzenia (podobnie, jak latem specjalna tarcza antykryzysowa została skierowana do branży turystycznej). O wsparcie apeluje m.in. branża wystawiennicza i targowa czy sportowo-kulturalna, gdyż w wielu miejscach już dziś nie mogą działać baseny, aquaparki, siłownie czy kluby fitness.

Tymczasem według ustaleń Polsat News, na przyszłe wsparcie nie będą mogły liczyć firmy, które zostały ukarane za naruszenie wymogów sanitarnych związanych z epidemią.

Od początku pandemii tarcze antykryzysowe i Tarcza Finansowa PFR wsparły przedsiębiorstwa w Polsce kwotą ok. 150 mld zł. 

Zobacz wideo