Na rynek trafił nowy bilon. Problemy z płatnościami w parkometrach przez zmianę stopu do produkcji monet

Głównie na południu Polski do obiegu weszły nowe monety w nominałach od 10 groszy do złotówki. Mogą one nie działać w niektórych parkometrach i automatach.

Problem w płatnościach nowymi monetami bierze się stąd, że w starszych automatach do pobierania opłat parkingowych nie będą one prawidłowo odczytywane. Jak mówił w rozmowie z RMF FM Janusz Zawadzki, prezes firmy MBS Computergraphik, największego polskiego producenta takich automatów, monety mechanicznie są identyczne, ale charakterystyka metalu jest zupełnie inna od tych produkowanych przez mennicę wcześniej. 

Zobacz wideo Wysoka inflacja zjada pieniądze Polaków. Czy będzie jeszcze gorzej?

Problemy z płatnościami nie tylko w parkometrach 

Jak podaje RMF FM, podobne problemy mogą dotyczyć nawet kilkunastu tysięcy urządzeń, które będzie trzeba ponownie przestroić. To nie tylko parkometry, lecz także automaty do sprzedawania napojów czy żywności. NBP zapewnia pomoc w kalibrowaniu maszyn - podaje biuro prasowe banku narodowego.

Od początku roku Mennica Polska, na zlecenie Narodowego Banku Polskiego, produkuje monety od 10 groszy do złotówki ze stali pokrytej miedzią i niklem. Wcześniej monety były produkowane z droższego miedzioniklu. 

Więcej o: