USA pozywają Google'a za praktyki monopolistyczne. Złożono pozew federalny

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oraz 11 stanów pod przewodnictwem Teksasu złożyły we wtorek pozew przeciwko firmie Alphabet. To spółka matka Google, które zarzuca się praktyki monopolistyczne.

Departament Sprawiedliwości i 11 stanów USA pozwało Alphabet, spółkę matkę Google za stosowanie - według nich - praktyk monopolistycznych. Firma na razie nie odniosła się do oskarżeń.

Spółka matka Google'a oskarżona została o nadużywanie pozycji dominującej w rynkowej walce z konkurencją.

Republikanie zarzucają Alphabet praktyki monopolistyczne

Jak podaje Reuters, pozew złożono na kilka dnia przed wyborami prezydenckimi w USA i może to być postrzegane jako ukłon Donalda Trumpa w stronę konserwatywnych wyborców. Prezydent zapowiadał wcześniej swoim zwolennikom, że pociągnie "niektóre firmy" do odpowiedzialności. - To najważniejsza sprawa antymonopolowa od pokoleń - przekonuje republikański senator Josh Hawley.

Zobacz wideo Walka z pandemią czy totalna inwigilacja? Jak działa Contact Tracing od Google i Apple? [TOPtech]

Josh Hawley to zaciekły przeciwnik Google'a. Republikański senator zarzucił firmie uzyskanie monopolistycznej pozycji poprzez "niezgodne z prawem kroki". Nazwał proces "najważniejszą antymonopolową sprawą naszego pokolenia".

Pozew przeciwko Google to wydarzenie bez precedensu

Pozew federalny przeciwko Google to duże wydarzenie, a istotniejsze tym bardziej, że do procesu przystępuje 11 stanów (wszystkie one mają republikańskich prokuratorów generalnych) pod przewodnictwem Teksasu. Grupa prokuratorów ma w listopadzie złożyć oddzielny pozew dotyczący reklamy cyfrowej.

W oświadczeniu przesłanym nam przez Biuro prasowe Google'a możemy przeczytać, że pozew wniesiony przez Departament Sprawiedliwości USA jest głęboko wadliwy. - Użytkownicy korzystają z Google z własnego wyboru - nie dlatego, że są do tego zmuszani lub dlatego, że nie są w stanie znaleźć alternatyw - podkreśla biuro prasowe Google'a.

Firma Google, której nazwa stała się synonimem internetowej wyszukiwarki, w 2019 roku uzyskała dochód w wysokości 162 miliardów dolarów. To tyle, ile wynosi dochód wszystkich obywateli Węgier.

Podobne, szeroko zakrojone procesy, wszczęto w 1998 roku przeciwko koncernowi Microsoft oraz w 1974 roku przeciwko firmie telekomunikacyjnej AT & T.

Więcej o: