Koronawirus i godziny dla seniorów. Wkrótce zmiana rozporządzenia przez szkolny absurd

Rozporządzenie ws. godziny dla seniorów ma zostać znowelizowane. Rząd planuje wyszczególnić, jakie sklepy nie muszą wprowadzać restrykcji.

Godziny dla seniorów obowiązują od czwartku 15 października. Zgodnie z obowiązującymi przepisami od godz. 10 do 12 w sklepach obsługiwane są tylko osoby powyżej 60. roku życia. Rmf24.pl informuje, że rozporządzenie ma wkrótce zostać znowelizowane.

Godziny dla seniorów wprowadzone także w niektórych sklepikach szkolnych

Przede wszystkim zapisane zostanie, że godziny dla seniorów nie obowiązują w sklepikach szkolnych. Jest to niezbędne, gdyż właściciele niektórych sklepików szkolnych wprowadzili godziny dla seniorów i od godziny 10 do 12 obsługiwani są tam tylko nauczyciele po 60. roku życia. Obecne przepisy nie nakazują tego typu rozwiązań, ale wyszczególnienie pomoże uniknąć takich paradoksów

W planach jest także wpisanie do rozporządzenia, że godziny dla seniorów nie obowiązują w sklepach hotelowych oraz hurtowych supermarketów. Te placówki również są nieczynne dla wielu klientów przez dwie godziny dziennie z powodu niejasności przepisów. 

Zobacz wideo Jak mocno pandemia wpłynie na zdrowie psychiczne Polaków?

Godziny dla seniorów. W jakich sklepach nie obowiązują? 

Godziny dla seniorów już teraz nie obowiązują w sklepach odzieżowych, a także meblowych i budowlanych. Oznacza to w praktyce, że obostrzeń w tym zakresie nie ma w ogóle w galeriach handlowych. 

W związku z nieścisłością przepisów, a konkretnie definicji pojęcia "placówka handlowa", można domniemywać, że godziny dla seniorów nie obowiązują w małych sklepach osiedlowych, jeśli za ladą stoi właściciel. Na razie nie wiadomo, czy nowelizacja rozporządzenia zakłada korektę w tym aspekcie. 

Więcej o: