Zmiana czasu już w październiku. Kiedy musimy przestawić zegarki z czasu letniego na zimowy?

Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi pod koniec października. Kiedy przestawiamy zegarki? Czy będziemy dłużej spać?

Obowiązujący przez siedem miesięcy roku czas letni powoli się kończy. Wkrótce nastąpi jego zmiana na czas zimowy, czyli środkowoeuropejski - CET (Central European Time). Będzie on obowiązywać od października do marca 2021 roku.

Zmiana czasu 2020. Kiedy następuje zmiana czasu na zimowy? 

Zmiana czasu z letniego na zimowy zazwyczaj odbywa się w ostatni weekend października. W tym roku dojdzie do niej w nocy z soboty 24 października  na niedzielę 25 października. Tej nocy zegarki cofniemy z godziny 3:00 na 2:00. W związku z tym będziemy mogli tej nocy spać dłużej o godzinę. 

Rozwój technologiczny sprawił, że zmiana czasu nie wiąże się z ręcznym przestawianiem czasu w zegarach. W większości urządzeń elektronicznych dokonuje się to automatycznie. 

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Zmiana czasu 2020. O ile krótsze są dni?

Zmiana czasu na zimowy wiąże się również krótszymi dniami. Dla wielu osób jest to najbardziej negatywna konsekwencja przestawiania zegarów. Po zmianie czasu słońce będzie wschodzić szybciej, ale też dzień będzie kończyć się wcześniej. Różnica jest widoczna nawet bezpośrednio przed i po zmianie czasu. W sobotę 24 października wschód słońca będzie o godz. 7:16, natomiast zachód o godz. 17:37. W niedzielę 25 października słońce wzejdzie o godz. 6:18, natomiast zajdzie o 16:36.

Dla przeciwników cyklicznej zmiany czasu pocieszeniem może być fakt, że członkowie Unii Europejskiej do końca przyszłego roku muszą zdecydować, czy wybierają czas letni czy zimowy jako obowiązujący. Polska, podobnie jak większość zdecyduje się na letni, więc po raz ostatni będziemy zmieniać czas na wiosnę 2021 roku. 

Więcej o: