1 listopada wypada w niedzielę. Czy za ten dzień przysługuje nam wolne?

W tym roku 1 listopada wypada w niedzielę. Ustawowo to dzień wolny od pracy. Czy w takiej sytuacji pracownikom przysługuje możliwość odebrania tego dnia?

Zgodnie z przepisami prawa, za święto przypadające w niedzielę nie należy się dzień wolny. W praktyce oznacza to, że przypadające na niedzielę 1 listopada Wszystkich Świętych nie będzie oznaczało możliwości wzięcia dodatkowego dnia wolnego od pracy.

Jak określa artykuł 130 paragraf 2 Kodeksu Pracy, "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Zatem za święto wypadające w sobotę możemy odebrać dzień wolny w innym terminie, w przypadku niedzieli nie ma takiej możliwości.

Dzień wolny za 1 listopada 2020 r. Nie ma możliwości odbioru wolnego

Warto przypomnieć, że zarówno 1 listopada, jak i dzień później (Dzień Zaduszny) odwiedza się cmentarze, ozdabia groby bliskich i modli się za zmarłych. W obecnej sytuacji, związanej z epidemią koronawirusa, liczne wizyty na nekropoliach rodzą większe ryzyko rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2. 

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował jednak, że rząd nie wprowadzi 2 listopada dodatkowego dnia wolnego. Pomysł ten był rozważany w celu rozładowania tłumów na cmentarzach.

Minister Zdrowia potwierdził, że nie będzie dodatkowego dnia wolnego w okolicach 1 listopada

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zaapelował o rozłożenie wizyt na cmentarzach na dni poprzedzające oraz następujące po 1 listopada. Dotyczy to przede wszystkim seniorów. Stwierdził również, że na razie nie wyobraża sobie, aby cmentarze były zamknięte w tym dniu, a rząd w sposób administracyjny ogranicza ruch. 

Jednym z rozważanych rozwiązań w celu rozładowania tłumów na cmentarzach podczas Wszystkich Świętych było wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego w okolicach 1 listopada. Minister zdrowia stwierdził jednak, że pomysł ten został odrzucony. 

W naszej opinii zwiększyłoby to liczbę interakcji społecznych, które są katalizatorem rozprzestrzeniania się wirusa; takie rozwiązanie zachęciłoby do wyjazdów, do podróżowania, a realizujemy strategię "zostań w domu".

- stwierdził Adam Niedzielski. 

Koronawirus w Polsce. Jakie ograniczenia obowiązują na cmentarzach? 

Zarówno w czerwonej, jak i żółtej strefie obowiązuje nakaz noszenia maseczek na zewnątrz, a więc także na cmentarzach. Tego typu obostrzenia dotyczą również obrzędów kościelnych. Dodatkowo w kościołach obowiązują następujące limity osób w strefie żółtej - 1 osoba na 4 mkw., w strefie czerwonej - 1 osoba na 7 mkw.

Więcej o: