Zakaz handlu. Czy 25 października to niedziela handlowa? Czy obowiązują godziny dla seniorów?

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w pełnej formie od początku 2020 roku. Do końca roku pozostały dwie niedziele bez zakazu handlu. Czy 25 października to niedziela handlowa? Czy w tym dniu obowiązują godziny dla seniorów?

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony dwa lata temu przez obecny rząd. Na początku tylko jedna niedziela w miesiącu była niehandlowa. Na przestrzeni lat były one sukcesywnie zaostrzane, a punkty kulminacyjny obserwujemy w tym roku, w którym łącznie będzie łącznie siedem niedziel handlowych

Zobacz wideo Koronawirus a handel. Jakie firmy wycofują się z Polski? Jakich sklepów stacjonarnych będzie mniej?

Zakaz handlu. Czy 25 września to niedziela handlowa? Co będzie otwarte? 

25 października to niedziela niehandlowa. W tym dniu nieczynne są wszystkie galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe typu Lidl, Biedronka czy Tesco. 

Ostatni raz zakupy w niedziele mogliśmy zrobić pod koniec sierpnia w związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym. Kolejne niedziele handlowe mają być dopiero 13 oraz 20 grudnia. Organizacje handlowe apelują do rządu o wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych w celu rozładowania tłumów w sklepach. Rząd na razie pozostaje nieugięty. 

Zakaz handlu w niedziele. Gdzie będziemy mogli zrobić zakupy? Czy obowiązują godziny dla seniorów? 

W niedzielę 25 października otwarte będą niewielkie placówki handlowe oraz sklepy działające na zasadzie franczyzy. Chodzi m.in. o sieć Żabka. Mogą one być czynne, jeśli są placówkami pocztowymi bądź klienci są obsługiwani przez właściciela. W niedziele godziny pracy sklepów mogą być inne (prawdopodobnie krótsze) niż w ciągu tygodnia. Należy jednak pamiętać, że godziny dla seniorów obowiązują tylko od poniedziałku do piątku. 

Zgodnie z najnowszymi restrykcjami w najbliższej niedziele zamknięte będą restauracje, kawiarnie, cukiernie czy lodziarnie. Cały czas czynne będą natomiast stacje benzynowe oraz apteki.