Dodatkowe zasiłki opiekuńcze wracają. Od kiedy? Kto może z nich skorzystać?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że dodatkowe zasiłki opiekuńcze będą funkcjonować na tych samych zasadach jak podczas pierwszej fali pandemii koronawirus. Kto może na nie liczyć?

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń. Część z nich dotyczy funkcjonowania szkół. Od poniedziałku 26 października dzieci w klasach IV-VIII będą uczyć się w trybie zdalnym.

Mateusz Morawiecki: Zasiłki będą obowiązywać na tych samych zasadach co wiosną 

Wprowadzenie nowych obostrzeń w tym zakresie sprawiło, że zasadne pojawia się pytanie, czy rząd ponownie wprowadzi zasiłki opiekuńcze - Zasiłki są przewidziane na takich zasadach, jak to było wiosną i one będą obowiązywały na podobnych zasadach wtedy, kiedy będą musiały być zastosowane. Dzisiaj dzieci w wieku przedszkolnym I-III mogą uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych - zaznaczył Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Dodatkowe zasiłki opiekuńcze. Kto może z nich skorzystać? 

Podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał rodzicom dzieci do lat 8 w przypadku zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków z powodu epidemii koronawirusa, a także w sytuacji, gdy dzieci nie mogły uczęszczać do placówek oświatowych ze względu na obostrzenia. Dodatkowo skorzystać z niego mogli rodzice dzieci: 

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, 
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Świadczenie przysługiwało także rodzicom bądź opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad tą osobą.

Na razie z zasiłków opiekuńczych będą mogli skorzystać nieliczni. Zmieni się to dopiero w przypadku przejścia klas I-III na tryb zdalny. 

Zobacz wideo Rząd zmienia zasady dotyczące szkół podstawowych: klasy od 4 do 8 w trybie zdalnym
Więcej o: