Katastrofalny trend w demografii. Liczba urodzonych dzieci najniższa od 15 lat

Najnowsze dane dotyczący liczby urodzeń potwierdzają negatywny trend. Wskaźnik osiągnął najniższy poziom od 15 lat. Deficyt demograficzny, szczególnie niebezpieczny dla stabilności systemu emerytalnego, rośnie.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował dane dotyczące demografii. Wynika z nich, że we wrześniu urodziło się 32,1 tys. dzieci. Dla porównania rok temu wskaźnik ten wyniósł 33,3 tys. - zauważa Rafał Mundry, ekonomista.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy suma urodzeń wyniosła 362,2 tys., co było wskaźnikiem najgorszym od 15 lat. Co gorsza, katastrofalny trend demograficzny się utrzymuje. W lipcu na świat przyszło bowiem 33 tys. dzieci, czyli o 4 tys. mniej niż rok wcześniej o tej samej porze. Suma urodzeń wyniosła natomiast 365,5 tys.

Program 500 plus nie działa? Założenia były inne

Założenia programu 500 Plus, który miał pełnić przede wszystkim rolę demograficznego, po raz kolejny nie zostają spełnione. Mundry zwraca uwagę, że zgodnie z założeniami ustawy urodzeń powinno być 380 tys.

A ponieważ wskaźnik zgonów wynosi 413,4 tys., oznacza to, że deficyt demograficzny wynosi 51 tys. osób i rośnie. Według lipcowych danych różnica pomiędzy zgonami a urodzeniami wynosiła mniej, bo 43 tys.

Ponura przyszłość demograficzna Polski. Osób w wieku produkcyjnym coraz mniej

Problemy natury demograficznej występują w wielu krajach Europy. Agencje międzynarodowe alarmują w sprawie od lat. W lutym Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju odświeżyła opublikowany wcześniej raport dotyczący demografii. Jeden z wykresów pokazuje, jak zmieniająca się struktura wiekowa społeczeństwa będzie wpływać na system emerytalny.

Starzenie się populacji w krajach OECD.Starzenie się populacji w krajach OECD. Gazeta.pl

Niekorzystnie zmienią się proporcje osób w wieku powyżej 65 lat w stosunku do liczby osób w wieku produkcyjnym. Dzisiaj na 100 pracujących przypada ponad 50 osób w wieku emerytalnym. W roku 2060 ten współczynnik może znacząco się zwiększyć - do poziomu wynoszącego ponad 80.

Czytaj też: Pracodawcy apelują do rządu o "nowe 500 plus". Tylko dla zatrudnionych. "Dodatkowa siła nabywcza"

Zobacz wideo "Lockdown odbija się nie tylko na gospodarce, ale też na osobach z innymi chorobami"
Więcej o: