Ser z Lidla z groźną bakterią. GIS wydał kolejne ostrzeżenie

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o obecności bakterii Listeria monocytogenes w partii sera, które można było znaleźć w sklepach sieci Lidl. Niebezpieczny produkt został wycofany ze sprzedaży.

Wycofywany produkt to "Deska Serów Lidla, Ser niderlandzki kozi", które producentem jest firma  PPH Temar Sp. z o.o. Sp.k. Terminem przydatności do spożycia 26.10.2020. Produkt jest niebezpieczny dla zdrowia, ze względu na stwierdzoną w badaniach obecność bakterii Listeria monocytogenes w tej partii produktu.

GIS nadzoruje wycofanie produktu. Producent przeprasza klientów 

Jak przekazał GIS w komunikacie, "organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofywania prowadzony przez dystrybutora". Zaapelował w nim także do konsumentów, aby w przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości zgłosili się do lekarza

Lidl natomiast zaprasza klientów do zwrotu artykułu (również napoczętego) w każdym sklepie bez konieczności okazywania paragonu. "Wszystkie inne sery sprzedawane przez Lidl, a w szczególności pozostałe artykuły firmy PPH Temar Sp. z o.o. Sp.k. nie są objęte wycofaniem" - czytamy. 

Zobacz wideo Kogo najbardziej dotknie wzrost cen? Eksperci komentują

Ser z Lidla z groźną bakterią. Dlaczego listerioza jest groźna? 

Wywołująca listeriozę bakteria Listeria monocytogenes jest niebezpieczna dla osób starszych oraz kobiet w ciąży. Jej objawy to gorączka, bóle mięśnie, dreszcze oraz dolegliwości żołądkowe. Jeśli chodzi o kobiety ciężarne, choroba może powodować obumarcie płodu, natomiast osoby starsze narażone są przede wszystkim na powikłania w postaci zapalenia opon mózgowych. Co ciekawe, osoby niebędące w grupie ryzyka przechodzą chorobę bezobjawowo. 

Listeria monocytogenes jest jedną z najczęściej występujących w pożywieniu bakterii. Występuje ona w środowisku naturalnym, w wodzie i glebie. Jest także trudna do wykrycia, gdyż zwierzęta przechodzą chorobę bezobjawowo.

Więcej o: