Mamy dane z anten Polskiego Radia. 90 godzin dla kościoła katolickiego, trzy minuty dla Bodnara

Politycy Prawa i Sprawiedliwości i obozu rządzącego zdominowali swoją obecnością główne anteny Polskiego Radia - wynika z danych udostępnionych redakcji Gazeta.pl przez spółkę. Od stycznia do końca września wypowiedzi przedstawicieli rządu emitowano przez prawie 457 godzin, a członków PiS - 237 godzin.

Dane, które redakcja Gazeta.pl otrzymała od Biura Programowego Polskiego Radia, obejmują okres od stycznia do 30 września 2020 r. W analizie, będącej pomiarem czasu obecności przedstawicieli organów państwa, partii, ugrupowań itp. zostały uwzględnione cztery anteny: Jedynka, Dwójka, Trójka i Polskie Radio 24. Z pełną treścią udostępnionych nam wyliczeń można zapoznać się pod tym linkiem >>>

Politycy w Polskim Radiu

W tym okresie wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy były emitowane łącznie przez 120 godzin i 23 minuty. Wypowiedzi urzędników prezydenckiej kancelarii - przez kolejnych 41 godzin i 57 minut.

Przedstawiciele rządu (w tym także m.in. ministrowie, rzecznik i pracownicy KPRM) gościli na antenach Polskiego Radia przez 456 godzin i 53 minuty. Politycy Prawa i Sprawiedliwości wypowiadali się łącznie przez 237 godzin i 56 minut, Porozumienia - 24 godziny i 31 minut, a Solidarnej Polski - 22 godziny i 26 minut.

Polskie Radio w przesłanym do nas dokumencie nie precyzuje jednak, czy czas wypowiedzi polityków poszczególnych ugrupowań koalicji rządzącej został uwzględniony w wyliczeniach dotyczących samych przedstawicieli rządu.

Dla porównania, wypowiedzi polityków Platformy Obywatelskiej emitowano przez 75 godzin i 54 minuty, Nowoczesnej - 9 godzin i 52 minuty, Inicjatywy Polskiej - 4 godziny i 39 minut, a Zielonych - nieco ponad 8 minut. Parlamentarzyści klubu Koalicji Obywatelskiej wypowiadali się przez 16 godzin i 43 minuty.

ZOBACZ TAKŻE: Maj w TVP Info. Ponad 100 godzin wystąpień polityków Zjednoczonej Prawicy. Reszta znacznie krócej >>>

Wypowiedzi polityków PSL-u emitowano przez 39 godzin i 28 minut, koła senatorskiego PSL-Koalicja Polska - 2 godziny i 46 minut, polityków Kukiz'15 - 10 godzin i 41 minut, SLD - 38 godzin i 49 minut, Wiosny - 22 godziny i 55 minut, a Lewicy Razem - 4 godziny i 39 minut. Wypowiedzi polityków parlamentarnego klubu Lewicy zajęły 9 godzin i 33 minuty.

Konfederacja gościła na antenach PR przez 4 godziny i 19 minut, jej koło poselskie przez 4 godziny i 10 minut. Parta KORWiN - 3 godziny i 14 minut.

3 minuty dla Adama Bodnara i 5 minut dla WOŚP

Blisko 90 godzin poświęcono na emisję wypowiedzi przedstawicieli kościoła rzymskokatolickiego. Dla porównania, drugi w kolejności jest kościół chrześcijan baptystów - 3 godziny i 44 minuty.

Wśród urzędów i instytucji zdecydowany prym wiodą przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej - 37 godzin i 17 minut, druga jest policja (niemal 14 godzin), a trzecią lokatę zajmują samorządowcy (13 godzin i 26 minut). 

Z grona organizacji charytatywnych w Polskim Radiu pojawiał się m.in. Caritas, który zajął 1 godzinę i 26 minut czasu antenowego. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy mogła liczyć przez 9 ostatnich miesięcy na 5 minut.

Wypowiedzi Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca emitowano przez 6 sekund, Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka - 2 godziny i 18 minut, a Rzecznika Praw Obywatelskiej Adama Bodnara - 3 minuty i 11 sekund.

Adam Bodnar interweniował w tym roku m.in. w sprawie nieprzedłużenia współpracy Polskiego Radia z Dariuszem Rosiakiem i zwolnienia Anny Gacek, a w lipcu zwracał uwagę prezes PR Agnieszce Kamińskiej, która zakazała pracownikom spółki wypowiedzi dla mediów bez wcześniejszego uzgodnienia z rzecznikiem prasowym.

Zobacz wideo Jak uczniowie postrzegają nauczanie zdalne?
Więcej o: