Zakaz handlu w niedzielę zostanie zniesiony? Senat przyjął nowelizację ustawy

Senat przyjął nowelizację ustawy ws. zniesienia zakazu handlu w niedzielę na okres epidemii oraz 90 dni po jej zakończeniu. Nowela trafi teraz do Sejmu.

Za przedłożeniem projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych opowiedziało się 45 senatorów, 43 było przeciw. W trakcie prac sejmowym nad projektem, Senat będzie reprezentowany przez Adama Szejnfelda z Koalicji Obywatelskiej

Zakaz handlu w niedziele wkrótce zniesiony? Tego chce Senat RP

W projekcie proponuje się "zniesienie w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie do 90. dnia następującego po odwołaniu tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni, zakazu handlu w niedziele, wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele".

Według twórców nowelizacji tego typu rozwiązanie pozytywnie wpłynie na poprawę kondycji finansowej branży handlowej, zagwarantuje miejsca pracy, ale także podniesie poziom bezpieczeństwa zdrowotnego społeczeństwa oraz przyczyni się do przestrzegania zasad dystansu społecznego.

Nowelizacja zabezpiecza także prawa pracowników, którym przysługiwałoby wolne w dwie z czterech następujących po sobie niedziel. Nowela może wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Zakaz handlu w niedziele. Do końca roku pozostały zaledwie dwie niedziele handlowe

Zakaz handlu został wprowadzony w 2018 roku. Początkowo była tylko jednak niedziela niehandlowa, ale z biegiem lat przepisy były sukcesywnie zaostrzane. Punkt kulminacyjny obserwujemy w 2020 roku, kiedy to łącznie będzie zaledwie siedem niedziel handlowy, a ich terminy są ściśle powiązane z takimi wydarzeniami, jak święta kościelne czy rozpoczęcie bądź zakończenie roku szkolnego. Najbliższa niedziela handlowa jest zaplanowana na 13 grudnia w związku z Bożym Narodzeniem 

Więcej o: