Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska: Nie wycofujemy się z Piątki dla zwierząt

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska napisała na Twitterze, że stanowisko partii w sprawie ochrony zwierząt jest niezmienne. "Nie wycofujemy się z Piątki dla zwierząt" - napisała posłanka PiS.

Tymczasem we wtorek poprawkami do ustawy o ochronie zwierząt miała zająć się sejmowa komisja rolnictwa, ale posiedzenie odwołano. Komunikat w tej sprawie zamieszczono na stronie internetowej Sejmu. Przed tygodniem 36 korekt do nowelizacji zgłosili senatorowie. Nowa data posiedzenia komisji nie jest znana.

Piątka dla zwierząt nie znalazła się też w porządku obrad bieżącego posiedzenia Sejmu

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz: W koszmarach mi się nie śniło, żeby tak wielu polityków PO głosowało za Jarosławem Kaczyńskim

Piątka dla zwierząt z poprawkami

Poprawki przewidują między innymi wydłużenie vacatio legis dla zakazu uboju rytualnego bydła (do końca 2025 roku) czy wygaszenie działalności ferm zwierząt futerkowych (do końca lipca 2023 roku). Senat przyjął też poprawkę wykreślającą ograniczenia dotyczące rytualnego uboju drobiu.

Obostrzenia eksportowe mają dotyczyć wyłącznie mięsa wołowego. Opowiedziano się również za obowiązkiem czipowania psów i kotów oraz ścisłym nadzorem podmiotów prowadzących schroniska dla zwierząt. Ponadto opowiedziano się za systemem rekompensat dla rolników i przedsiębiorców, którzy będą wygaszać swoją działalność w związku z nowelizacją.

Więcej o: