Zwolnienie ze składek ZUS dla poszkodowanych branż. Ministerstwo ujawnia szczegóły

Rząd pracuje nad wprowadzeniem rozwiązań pomocowych dla przedsiębiorców, którzy są poszkodowani na skutek ponownego wprowadzenia restrykcji. Chodzi o zwolnienie ze składek ZUS oraz dotacje.

Minister Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosław Gowin poinformował przed kilkoma dniami, że przygotowano pierwsze propozycje dla poszkodowanych w pandemii koronawirusa branż. Na rządową pomoc może liczyć przede wszystkim gastronomia oraz fitness, które musiały zawiesić działalność. Pomoc przysługiwać będzie także branży estradowej oraz targowej. Łącznie może na nią liczyć 170 tys. firm.

Zobacz wideo Borys: Po drugiej fali może przyjść trzecia i czwarta. Musimy mierzyć pomoc biorąc pod uwagę możliwości finansów publicznych

Pomoc dla poszkodowanych przedsiębiorców. Resort ujawnia szczegóły 

Zgodnie z zapowiedziami przedsiębiorcy będą mogli liczyć na zwolnienie ze składek ZUS za listopad oraz dotację w wysokości 5 tys. zł. Serwis money.pl ujawnił szczegół proponowanych rozwiązań. 

Ze zwolnienia ze składek ZUS będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy w porównaniu do ubiegłego roku odnotowują 40 proc. strat. Resort wyjaśnił także, że chodzi o składki grudniowe, które przedsiębiorcy muszą opłacać w listopadzie. Część przedsiębiorców będzie mogło skorzystać także z dotacji w wysokości 5 tys. zł. Będzie ona przyznawana na tych samych warunkach co świadczenie postojowe. 

Zwolnienie ze składek ZUS i dotacje. Kiedy wejdą środki pomocy dla przedsiębiorców? 

"Zwolnienie z płacenia składki ZUS będzie przysługiwało w oparciu o złożony przez wnioskodawcę w tej sprawie wniosek. Dziś trudno jeszcze powiedzieć, od kiedy będzie można składać wnioski. Będzie to zależało od tego, co i kiedy ostatecznie ustali parlament. Przepisy dotyczące zwolnienia ze składek mają wejść w życie 14 dni od daty ogłoszenia ustawy" - podał resort w odpowiedzi na zapytanie serwisu. 

Więcej o: