CERT znów ostrzega. Cyberprzestępcy wykorzystują Strajk Kobiet do wyłudzenia danych

CERT Polska ostrzega przed kolejną falą ataków ze strony oszustów. Cyberprzestępcy wyłudzają dane osobowe, wykorzystując do tego nieprawdziwy film ze Strajku Kobiet.

Cyberprzestępcy bardzo często decydują się wykorzystać obecne nastroje społeczne. Z tego powodu podczas wielu ataków phishingowych zdecydowano wykorzystywać się pandemię koronawirusa. Tym razem w celu wyłudzenia danych zdecydowano się wykorzystać protesty kobiet, które odbywają się obecnie w całym kraju. 

Zobacz wideo Zuzanna Rudzińska-Bluszcz gościnią Porannej rozmowy Gazeta.pl (29.10)

Strajk Kobiet. Atak na protestujących we Wrocławiu

W środę 28 października odbył się Strajk Kobiet protestujących przeciwko wyrokowi Trybunał Konstytucyjnego, który znacznie zaostrza prawo aborcyjne. Podczas części protestów doszło do incydentów spowodowanych atakami na protestujących przez ich przeciwników. We Wrocławiu protest został zaatakowany przez grupę kilkudziesięciu mężczyzn, którzy w stronę strajkujących rozpylili gaz łzawiący. Napastnicy uciekli po tym, jak na miejscu zjawiła się policja. Do zdarzenia doszło w okolicach Placu Społecznego. W mediach społecznościowych pojawiły się filmiki potwierdzające zdarzenie. 

Cyberprzestępcy wykorzystują Strajk Kobiet do wyłudzenia danych. W jaki sposób?

CERT Polska ostrzega na Twitterze przed nową falą kampanii wyłudzających dane do logowania do Facebooka. Ofiary są zwabiane nieprawdziwymi informacji dotyczącymi strajków. "Kobieta brutalnie zaatakowana przez policję podczas strajku. Uczestnik manifestacji zarejestrował całą sytuację" - czytamy w fałszywym nagłówku.

Aby obejrzeć film, należy zalogować się na Facebooku. W tym momencie cyberprzestępcy przechwytują dane osobowe, dzięki którym mogą wyłudzać pieniądze od znajomych czy uzyskać dostęp do konta bankowego.

Więcej o: