Wszystkich Świętych 2020. Czy za 1 listopada przysługuje dodatkowy dzień wolny?

Na ten weekend przypadają uroczystości związane ze świętem Wszystkich Świętych. Polacy jednak nie odwiedzą grobów w święto zmarłych, gdyż rząd zdecydował się zamknąć cmentarze. Czy za 1 listopada przysługuje dodatkowy dzień wolny?

Uroczystości Wszystkich Świętych odbywają się co roku 1 listopada. Ustawowo święto zmarłych jest dniem wolnym od pracy. W tym roku jednak dzień ten przypada na weekend. Wielu Polaków zastanawia się w związku z tym, czy będą mogli odebrać dodatkowy dzień wolny.

Wolne za Wszystkich Świętych - czy można odebrać dodatkowy dzień za 1 listopada?

Kodeks Pracy przewiduje w artykule 130 Paragrafu 2, że "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Wszystkich Świętych wypada w tym roku niestety w niedzielę. Oznacza to, że za 1 listopada nie będzie można odebrać dnia wolnego. Możliwe jest to tylko wtedy, gdy dzień świąteczny ustawowo wolny od pracy wypada w sobotę. Zaduszki 2 listopada, przypadające na poniedziałek nie są z kolei dniem ustawowo wolnym od pracy. 

Cmentarze zamknięte ze względu na sytuacje epidemiologiczną

W te święta Polacy nie odwiedzą grobów swoich bliskich. Rząd zwlekał z tą decyzją do ostatniej chwili, ale na piątkowej konferencji zdecydowano, że cmentarze nie będą otwarte. Bramy cmentarzy pozostaną zamknięte przez trzy dni, od soboty 31 października do poniedziałku 2 listopada. Dla osób handlujących zniczami, czy kwiatami pod cmentarzami, rząd przygotuje wsparcie.

W związku z decyzją dot. zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Szczegóły będą zaprezentowane w przyszłym tygodniu.

 - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz wideo Rząd zamyka cmentarze. Morawiecki: Tradycja jest mniej ważna niż życie
Więcej o: