Świadczenie postojowe jest jedną z form wsparcia w ramach tzw. "tarczy antykryzysowej", która przewidziana jest m.in. dla osób pracujących na umowie cywilnoprawnej. Przysługuje ono na wniosek. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać?
Świadczenie postojowe dla osób zatrudnionych na umowie cywilnoprawnej przysługuje osobie zatrudnionej na podstawie:
Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie rządowej, ze świadczenia postojowego może skorzystać wyżej wymieniona osoba, jeżeli:
WAŻNE: Aby otrzymać kolejne świadczenia postojowe, konieczne jest oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę, że sytuacja wskazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie.
Wnioski o świadczenie mogą być złożone do ZUS najpóźniej w terminie trzech miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii. Wniosek o świadczenie należy przekazać do ZUS drogą elektroniczną: przez PUE ZUS lub za pośrednictwem strony gov.pl. Do wniosku trzeba dołączyć kopię umowy cywilnoprawnej.
Jeśli zleceniodawca odmówi złożenia wniosku o postojowe, to pracownik może zrobić to sam - wypełniając formularz RSP-CZ i przekazując go do ZUS wyłącznie elektronicznie. Wniosek o kolejne świadczenie postojowe oznacza konieczność wypełnienia formularza RSP-CK.
Świadczenie postojowe przysługuje także osobom samozatrudnionym, czyli takim, które samodzielnie prowadzą działalność gospodarczą (na podstawie Prawa przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, w tym korzystających z Ulgi na start oraz ulg w ramach Małego ZUS plus MDG +), a miały one przestój w następstwie koronawirusa. Świadczenie przysługuje każdemu, kto prowadził 30 września 2020 r. pozarolniczą działalność gospodarczą oznaczoną, według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, kodami wyszczególnionymi na stronie rządowej.
Osoby samozatrudnione muszą złożyć do ZUS wniosek RSP-D najpóźniej w terminie trzech miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii droga papierową lub elektroniczna za pośrednictwem PUE ZUS. Świadczenie postojowe można otrzymać maksymalnie trzy razy - dokładne zasady można znaleźć na stronie ZUS.
Kodeks pracy nie podaje jednoznacznej definicji przestoju, jednak zakłada się, że jest to nieprzewidziana przerwa w normalnym toku pracy. Może powstać zarówno z winy pracownika, pracodawcy, jak i być spowodowany przyczynami niezależnymi od stron stosunku pracy. Przestoje są powodowane najczęściej: zakłóceniami technicznymi (np. awaria maszyny), zakłóceniami organizacyjnymi (np. brak odpowiedniej ilości materiałów niezbędnych do wykonania określonego zadania), warunkami atmosferycznymi czy innymi czynnikami (np. strajk, pożar, wyłączenie prądu itp).
W przypadku, gdy stawka taka nie została ustalona przy zatrudnianiu pracownika, przysługuje mu 60 proc. miesięcznego wynagrodzenia. Warto jednak pamiętać, że wartość nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Ważne! Na czas przestoju pracodawca może powierzyć pracownikowi inną odpowiednią pracę, za której wykonanie pracownik otrzyma odpowiednią pensję, która nie może być niższa od wynagrodzenia postojowego. Co więcej, pracodawca nie może w tym czasie z własnej inicjatywy wysłać pracownika na urlop bezpłatny, ani nakazać mu skorzystania z urlopu wypoczynkowego, chyba że był on wcześniej zaplanowany.