Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom bez zatrudnienia, które są zarejestrowane w urzędzie pracy. Wysokość świadczenia ustalana jest raz w roku w czerwcu.
Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje osobie bezrobotnej, która spełnia kilka warunków:
Warto wiedzieć, że do czasu pracy wlicza się również okres:
Istotnym jest jednak fakt, że prawo do zasiłku dla bezrobotnych można utracić, a następuje to m.in. w momencie, kiedy osoba bezrobotna bez uzasadnionej przyczyny odmowi propozycji przyjęcia odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, a także prac interwencyjnych, społecznie użytecznych czy robót publicznych. Statut osoby bezrobotnej można ponownie otrzymać po upływie co najmniej 120 dni.
Wysokość zasiłku dla bezrobotnych w 2021 roku określa ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19. Jeden z artykułów tego aktu prawnego wprowadza podwyższenie kwoty zasiłku dla bezrobotnych do 1200 zł miesięcznie w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku i 942,30 zł miesięcznie w okresie kolejnych dni posiadania prawa do zasiłku.
Argumentację do takiego stanu rzeczy możemy znaleźć w uzasadnieniu do projektu ww. ustawy, gdzie czytamy:
Podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych jest konieczne z uwagi na nową sytuację na rynku pracy, jaka powstała w związku z pojawieniem się pandemii COVID-19. Przez ostatnie lata niski poziom bezrobocia powodował, że większość osób, które traciły pracę, miała dużą szansę - jeśli były zdeterminowane - w dość szybkim czasie znaleźć nowe zatrudnienie, choćby czasowe. Sytuacja kryzysowa spowodowana pandemią skutkuje przede wszystkim gwałtownym zmniejszeniem się ofert pracy
Warto jednak podkreślić, że nie każdy bezrobotny otrzyma taką samą wysokość zasiłku, zależy ona bowiem od stażu pracy osoby bezrobotnej. Wyróżniamy zatem trzy rodzaju zasiłków:
Jak już wspominaliśmy, zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom, które posiadają taki status i zarejestrowały się w Powiatowym Urzędzie Pracy. Jakie dokumenty należy zgromadzić, aby dokonać takiej rejestracji?
W przypadku byłych przedsiębiorców, chcących zarejestrować się w PUP i starających się o zasiłek dla bezrobotnych, niezbędne jest przedłożenie zaświadczenia z ZUS-u potwierdzającego opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne i fundusz pracy, a także zaświadczenie o wykreśleniu lub zawieszeniu wpisu w ewidencji działalności gospodarczej. Zasiłek zwykle przyznawany jest na okres sześciu miesięcy.
Osoby bez pracy, mogą także liczyć również na dodatki do zasiłku:
Warto także pamiętać o tym, że osoby bezrobotne mogą korzystać równocześnie z innych zasiłków, takich jak: