Szwajcaria zaczyna się zamykać. Krytyczna sytuacja w Genewie, brak miejsc w szpitalach

W Genewie od poniedziałku zamknięte będą wszystkie restauracje, bary i sklepy niehandlujące towarami pierwszej potrzeby - ogłosiły w niedzielę władze tego szwajcarskiego kantonu. Sytuacja epidemiczna w Szwajcarii się pogarsza, według lokalnych mediów brakuje miejsc w szpitalach.

Zamknięte będą też wszystkie kina, muzea, biblioteki i baseny, otwarte pozostaną szkoły i przedszkola. Na razie nie wprowadzono ograniczeń w przemieszczaniu się ludzi, ale władze zachęcają, by mieszkańcy opuszczali swoje domy tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.

Szwajcaria. Krytyczna sytuacja w Genewie. Brakuje wolnych miejsc w szpitalach

Według regionalnego rządu tak surowe restrykcje są konieczne, ponieważ w kantonie w ostatnich dniach stwierdza się ponad tysiąc nowych zakażeń koronawirusem dziennie, a szpitale nie radzą sobie z dużą liczbą chorych na Covid-19 - relacjonuje agencja AFP. Ograniczenia w półmilionowym kantonie Genewy będą więc surowsze niż te obowiązujące w całej Szwajcarii.

Szpitale w innych regionach kraju również osiągają granice swoich możliwości. Jak informuje w niedzielę "Neue Zuercher Zeitung am Sonntag" w położonym na południu kraju kantonie Valais po raz pierwszy nie można było przyjąć pacjentów na oddział intensywnej terapii.

W niedzielę szpital uniwersytecki w Genewie, największy w mieście, poinformował, że leczy 474 pacjentów chorych na Covid-19, z czego 56 z nich przebywa na oddziale intensywnej terapii; dwa tygodnie temu było ich 78, w tym 13 na intensywnej terapii.

Zobacz wideo Epidemia przybrała na sile. „Wiążemy to ze szkołami”

Koronawirus w Szwajcarii. Blisko 10 tys. zakażeń dziennie Łącznie 150 tys. osób 

Według sobotniego zestawienia agencji Reutersa, w całej Szwajcarii i sąsiednim Liechtensteinie koronawirusem zakaziło się 154 251 osób (ponad 9 tys. z nich poprzedniego dnia), z których 2037 zmarło. (PAP, adj/ kgod)

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: