Kredyty ponownie coraz bardziej dostępne. Banki luzują politykę

Z ankiety Narodowego Banku Polskiego wynika, że banki przewidują łagodzenie polityki kredytowej oraz niewielki wzrost popytu we wszystkich kategoriach kredytów w czwartym kwartale 2020 roku.

Z raportu przygotowanego przez NBP wynika, że po wcześniejszym bardzo silnym zaostrzeniu polityki kredytowej w reakcji na wybuch pandemii COVID-19, już w III kwartale banki zmniejszyły restrykcyjność kryteriów w kwestii kredytów mieszkaniowych oraz nieznacznie w segmencie kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw. Czego możemy spodziewać się w kwestii kredytów w ostatnich miesiącach bieżącego roku? 

Zobacz wideo Kryzys uderzy w banki? „Na koniec to my za to zapłacimy”

Banki spodziewają się wzrostu popytu na kredyty wśród przedsiębiorców 

Prognozy dotyczące IV kwartału są optymistyczne zarówno dla banków, jak i przedsiębiorstwo. Z jednej strony z racji końca programów pomocowych zwiększyć ma się popyt na kredyty wśród przedsiębiorstw, a i same banki zdecydują się poluzować politykę kredytową. "Na IV kwartał 2020 r. banki przewidują złagodzenie polityki kredytowej we wszystkich segmentach kredytów dla przedsiębiorstw, przy czym silniejsze w odniesieniu do sektora MSP. W segmencie kredytów dla dużych przedsiębiorstw pojedyncze banki planują niewielkie złagodzenie polityki".

Wakacje kredytoweKoniec wakacji kredytowych. Banki wyciągną ręce po pieniądze Polaków

Banki luzują politykę kredytową. Czy będzie łatwiej o kredyty hipoteczne? 

Jeśli chodzi o kredyty hipoteczne, to w IV kwartale banki planują jedynie nieznacznie poluzować politykę kredytową. Z raportu wynika, że przełomowym był poprzedni kwartał, kiedy to instytucje finansowe zdecydowały się obniżyć wielkość wymaganego wkładu własnego. W górę za to poszła marża kredytowa i marża dla kredytów obarczonych dużym ryzykiem. 

"Do złagodzenia polityki kredytowej skłonił banki m.in. spadek ryzyka pogorszenia się sytuacji gospodarczej i na rynku mieszkaniowym oraz wzrost presji konkurencyjnej ze strony innych banków uniwersalnych i banków hipotecznych" - czytamy w analizie 

Nowe mieszkaniaIle kredytu hipotecznego możemy otrzymać przy 7 tys. zł dochodu?

Nieznaczne złagodzenie kierunku polityki kredytowej oraz dalszy wzrost popytu prognozowany jest również w zakresie kredytów konsumpcyjnych.

Więcej o: