Budżet UE. Zjednoczona Prawica krytyczna wobec porozumienia. Jaki: Elity same praworządność łamią

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego oraz państw członkowskich zawarli porozumienie ws. powiązania budżetu Unii Europejskiej z praworządnością. Ustalenie ta zostały skrytykowane przez europarlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy.

Po wielomiesięcznych debatach na temat budżetu UE doszło do wstępnego porozumienia ws. powiązania wypłaty unijnych funduszy z praworządnością. Mechanizm mający dyscyplinować państwa łamiące podstawowe wartości UE ma być uruchamiany, jeśli Komisja uzna, że istnieje na przykład zagrożenie dla niezależności sądownictwa. 

Budżet UE a praworządność. Mocne słowa Patryka Jakiego 

Najnowsze ustalenia zostały skrytykowane przez europarlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy. Patryk Jaki stwierdził, że rozporządzenie jest procedowane przy łamaniu praworządności oraz traktatów, gdyż Rada i Parlament Europejski postanowiły nie głosować jednomyślnie, ale kwalifikowaną większością.

Przypominam, że stwierdzenie naruszenia praworządności według traktatu jest możliwe tylko z artykułu 7, to znaczy stosując kryterium jednomyślności [...] To będzie miało oczywiście fatalne reperkusje dla całej Unii Europejskiej, bo to nie jest pierwszy raz, że elity, które mówią o praworządności, same te praworządność łamią.

- skomentował europoseł Solidarnej Polski. 

Zobacz wideo Kwaśniewski: Trump osłabia dwie struktury, które z polskiego punktu widzenia są najważniejsze

Jadwiga Wiśniewska krytykuje porozumienie: PE powinien powściągnąć swój polityczny temperament 

Eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki zwrócił uwagę, że porozumienie wychodzi poza ustalenia z lipcowego szczytu w Brukseli, co może oznaczać, że państwa członkowskie go nie zaakceptują. 

Jadwiga Wiśniewska wskazała natomiast na niejasne kryteria oraz brak definicji praworządności, przytaczając tym samy argument w przeszłości używany także przez Polskę i Węgry w czasie negocjacji - Strony, szczególnie Parlament Europejski, powinny powściągnąć swój polityczny temperament. Biorąc pod uwagę, że praworządność nie jest dookreślona w żadnym dokumencie unijnym, a tym bardziej w traktatach, wiązanie budżetu z praworządnością niedookreśloną jest absurdem - powiedziała europosłanka.

Więcej o: