Ministerstwo Zdrowia "podkręci" liczbę nowych zakażeń? Jest stanowisko resortu
Domysły wywołał jeden z przepisów z rządowego rozporządzenia z 23 października. Wynika z niego, że od 5 listopada laboratoria powinny wpisywać do systemu informatycznego pozytywne wyniki testów na koronawirusa wykonanych prywatnie.
Pojawiły się podejrzenia, że w ten sposób rząd chce "podkręcić" liczbę stwierdzanych nowych zakażeń. Dlaczego? Choćby dlatego, żeby łatwiej udowodnić istotny wpływ protestów kobiet na pogorszenie sytuacji epidemicznej.
Takie domysły wzmagało m.in. ostatnie zachowanie premiera Mateusza Morawieckiego, który naciągnął prognozy naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, kilkukrotnie publicznie twierdząc, że wynika z nich, iż protesty oznaczają 5 tys. nowych zakażeń dziennie. Tymczasem taki wniosek nie płynął z prognozy naukowców, co zresztą sami wcześniej jednoznacznie zaznaczyli.
MZ: Testy prywatne były raportowane od początku
Tymczasem informacjom, jakoby nowe rozporządzenie miało na celu wykazywanie w statystykach wyższej liczby zakażeń, zaprzecza Ministerstwo Zdrowia. Resort przekonuje, że już wcześniej wszystkie pozytywne wyniki testów - także te wykonane prywatnie - były raportowane, bo wymaga tego ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Ministerstwo zapewnia, że jedyna zmiana polega na tym, że teraz takie wyniki będą wpisywane bezpośrednio do systemu informatycznego, bez pośrednictwa Państwowej Inspekcji Sanitarnej w całym procesie.
Pewne wątpliwości jednak nie znikają. Po pierwsze, biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia przyznało w odpowiedzi na pytania portalu konkret24.tvn24.pl, iż "mogą zdarzać się przypadki (niezgodne z prawem), że laboratorium nie przedstawia wyniku badania do organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej".
Po drugie, zwraca się także uwagę na inną zmianę prawną. Otóż dotychczas laboratoria meldowały o łącznej liczbie wykonanych testów na koronawirusa. Zgodnie z aktualnym brzmieniem rozporządzenia, powinny raportować pozytywne wyniki testów. To może sprawić, że wyraźnie podskoczy odsetek pozytywnych wyników testów - skoro raportowane będą wszystkie dodatnie wyniki, ale nie wszystkie wykonane testy.
-
Spóźnialscy stracą prawo do 500 plus. Do kiedy trzeba złożyć wniosek o świadczenie?
-
Izrael światowym liderem szczepień przeciw COVID-19. Ale są wobec niego też oskarżenia [WYKRES DNIA]
-
PIT. Są nowe ulgi podatkowe. Co można odliczyć?
-
RMF FM nieoficjalnie: Służby dostały rekomendację. Będą masowe kontrole firm łamiących restrykcje
-
Wielka Brytania. Pracownicy z Europy Wschodniej wyjeżdżali z Wysp miesiące przed brexitem
- Płaca minimalna w górę, czyli wyższe kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. Grozi nawet 26 mln zł
- NBP może wyemitować banknot 1000-złotowy. Zapowiedział to prezes Adam Glapiński. "Mam nadzieję"
- Hotele stoją puste, ale muszą opłacać abonament RTV. W Beskidach nawet 8 tys. zł miesięcznie
- Prezes NBP Adam Glapiński: Tak, dopuszczam ujemne stopy procentowe w Polsce
- Tarcza finansowa ruszyła, w puli 13 mld zł. "Przedsiębiorcy otrzymają pierwsze wypłaty w poniedziałek"