Jarosław Gowin zapowiada dodatkowe rozwiązania sanitarne, które pozwolą otworzyć sklepy meblowe

Chcemy wspólnie z firmami wypracować dodatkowe rozwiązania sanitarne, które pozwolą ponownie otworzyć sklepy meblowe w ciągu kilku dni - zapowiedział w sobotę wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodał, że jego resort był przeciwny ich zamykaniu.

Jak wskazał w rozmowie z Polsat News wiceszef rządu, wszyscy sobie zdajemy sprawę z tego, że cenę jaką są kontakty towarzyskie i społeczne trzeba zapłacić.

"Nie tylko jako minister odpowiedzialny za gospodarkę, ale jako obywatel uważam, że ostatnim bastionem, którego trzeba bronić, jest polska gospodarka i polskie firmy, dlatego dla mnie decyzja o wprowadzeniu lockdownu tak szeroko jak wiosną, będzie bardzo trudna i ostateczna" - powiedział. 

Elon MuskMusk rekrutuje do fabryki Tesli niedaleko polskiej granicy. Wiemy, ile można zarobić

Dodał, że jeśli chodzi o pomoc dla przedsiębiorców "będzie kilka rozwiązań, w tym niestosowane do tej pory".

"W Sejmie jest ustawa zawieszająca składki ZUS dla branż poszkodowanych i wprowadzająca postojowe 2 tys. miesięcznie" - wskazał.

"Pracujemy nad pakietem nowych rozwiązań i szlifujemy rozwiązania, które pozwolą dopłacić 2 tys. do każdego etatu, a także do umów zleceń w firmach dotkniętych obostrzeniami" - dodał.

"Te branże będą też mogły liczyć na umorzenie 100 proc. wiosennej subwencji z PFR-u, jeśli tylko uzyskamy na to zgodę Komisji Europejskiej" - zaznaczył. Dodał, że uruchamiane będą wieloletnie kredyty, które posłużą za kilka miesięcy odbudowie polskiej gospodarki. 

Zobacz wideo Morawiecki: Krok za tą granicą jest tylko narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown

Gowin: To nie kwestia chaosu, tylko dyskusji, które trwają do ostatniego momentu

Wicepremier był pytany o chaos z decyzją o zamknięciu sklepów meblowych, które jak przypomniano, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami miały być otwarte, tymczasem w piątek wieczorem w opublikowanym rozporządzeniu zostały wymienione wśród zamkniętych placówek.

"To nie kwestia chaosu, tylko dyskusji, które trwają do ostatniego momentu przed podjęciem decyzji" - odpowiedział Gowin.

Jak wyjaśnił, jego resort był za pozostawieniem sklepów meblowych otwartych, co początkowo uwzględniono, ale większość członków rządu zdecydowała ostatecznie inaczej.

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego na temat kolejnych obostrzeń"Die Welt": Polska dotknięta koronawirusem, jak żaden inny kraj w UE

Dodał, że w poniedziałek rano odbędzie się telekonferencja z przedstawicielami branży meblowej. "Wspólnie wypracujemy dodatkowe rozwiązania sanitarne, które pozwolą te sklepy w ciągu kilku dni otworzyć" - zapowiedział wicepremier.

Dodał, że przedsiębiorcy wykonali ogromną pracę od wiosny, żeby wprowadzić nowe wysokie standardy sanitarne, że to jest argument za tym, żeby ograniczenia, jeśli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej, były mniejsze. 

Koronawirus w Polsce. Nowe ograniczenia w stanie epidemii

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem i wprowadzeniem przez rząd nowych ograniczeń w stanie epidemii, od soboty 7 listopada do 29 listopada br. w galeriach i centrach handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. część sklepów - w tym meblowe, kina i wyspy handlowe - będą zamknięte.

Otwarte mimo ograniczeń będą niektóre sklepy: spożywcze, kosmetyczne, apteki w tym sklepy z produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi, ze środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, z gazetami lub książkami, z artykułami budowlano-remontowymi, artykułami dla zwierząt domowych, usługami telekomunikacyjnymi, częściami i akcesoriami do samochodów lub motocykli oraz paliwami.

W galeriach mogą działać też punkty usługowe, m.in. fryzjerzy, optycy, placówki bankowe, pocztowe, ubezpieczeniowe, a także zajmujące się naprawą samochodów lub motocykli, wymianą opon i dętek; myjnie samochodowe, ślusarskie, szewskie, krawieckie, pralnicze i gastronomiczne oferujące wyłącznie żywność na wynos.

W obiektach i placówkach handlowych oraz świadczących usługi pocztowe może przebywać jednocześnie nie więcej niż jedna osoba na 10 m kw. w przypadku obiektów i placówek o powierzchni nie większej niż 100 m kw., w sklepach powyżej 100 m kw. limit to jedna osoba na 15 m kw. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl