Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Od poniedziałku znów można korzystać ze świadczenia

Od dzisiaj można znów korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasady jego przyznawania pozostają niezmienione, powiedziała ministra Marlena Maląg. Komu przysługuje świadczenie?

Od poniedziałku 9 listopada znów obowiązuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. To wsparcie dla rodziców, którzy muszą zostać w domu, by opiekować się dziećmi. Zasiłek został przywrócony w związku z decyzją rządu o zamknięciu szkół i przeniesieniu lekcji do internetu - również dla klas I-III.

Zobacz wideo Morawiecki: Krok za tą granicą jest tylko narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

O zasiłek opiekuńczy mogą wnioskować rodzice dzieci do ósmego roku życia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci 80 procent ich pensji.

Zasiłek będzie obowiązywał na takich samych zasadach jak jeszcze jesienią czy wiosną tego roku

- powiedziała Polskiemu Radiu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wyższe progi wiekowe konieczne do uzyskania wsparcia, dotyczą dzieci niepełnosprawnych. Z zasiłku skorzystają rodzice dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności oraz rodzice dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Wsparcie przysługuje też rodzicom dzieci do 24. roku życia, jeśli ich dziecko ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Jak otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Żeby skorzystać ze wsparcia, należy złożyć oświadczenie u pracodawcy.

To jest czynność, którą wykonuje pracownik zatrudniony u danego pracodawcy. Natomiast przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i rozliczający się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych składają wnioski bezpośrednio do ZUS-u

- mówi Marlena Maląg. Zasiłek będzie wypłacany do 29 listopada, ale możliwe, że zostanie utrzymany również w kolejnych miesiącach. Zależy to od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju.

Więcej o: