Ważna zmiana dla kierowców. Od 5 grudnia prawo jazdy można zostawiać w domu

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że od grudnia w aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy. Dzięki temu klasyczne prawo jazdy będzie można zostawiać w domu.

Długo zapowiada zmiana dotycząca obowiązku posiadania przez kierowcę tradycyjnego prawa jazdy wejdzie w życie od 5 grudnia. W tym samym dniu w aplikacji mObywatel, z której korzysta 1,5 mln użytkowników pojawi się mPrawo Jazdy. 

Zobacz wideo Za którym razem zdałaś/eś prawo jazdy?

Prawo jazdy "przy sobie" nie będzie potrzebne 

Nowelizacja odpowiedniej ustawy została podpisana 14 sierpnia 2020 roku przez Andrzeja Dudę. Zgodnie z treścią dokumentu kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie prawa jazdy, gdyż wszystkie ich dane znajdować się będą w Centralnej Ewidencji Pojazdów. To nie jedyne zmiany, jakie wejdą w życie 5 grudnia. 

Ruch drogowy Prawo jazdy, rejestracja auta. Lista zmian w przepisach o ruchu drogowym

Posiadacze aut będą mieli także możliwość czasowej lub stałej rejestracji pojazdu w miejscu czasowego zamieszkania właściciela pojazdu. Istnieć będzie także możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego auta w chwili jego przerejestrowania.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o przydatnych aplikacjach dla kierowców 

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina także, że dla kierowców interesującym rozwiązaniem jest istniejąca już aplikacja mPojazd, w której znajdują się dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. - Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów, itd. - wyjaśnia minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Aplikacja może być sporym ułatwieniem dla posiadaczy aut, gdyż na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC pojawia się komunikat z przypomnieniem. Dodatkowo znajdują się w niej informacje o pojeździe, jak chociażby rok produkcji, numer VIN czy termin badania technicznego. 

Więcej o: