Szczepionka na koronawirusa. Co drugi Polak jej nie chce. Resort zdrowia sprawdzi, czemu jesteśmy nieufni

Ministerstwo Zdrowia planuje przeznaczyć 15 mln zł na projekt badawczy, którego celem będzie sprawdzenie, dlaczego wśród Polaków jest tak duży odsetek przeciwników szczepień. Według najnowszego badania 45 proc. Polaków nie chciałoby zaszczepić się na koronawirusa, gdyby była taka możliwość.

Prace nad szczepionką na koronawirusa są coraz bardziej zaawansowane. Firma Pfizer poinformowała, że opracowany przez nią projekt szczepionki wykazuje 90 proc. skuteczności. Wirusolodzy twierdzą, że może okazać się to przełomem w walce z pandemią koronawirusa tylko wtedy, jeśli uda się zaszczepić około 80 proc. społeczeństwa. W Polsce jednak panuje sceptyczne nastawienie do szczepień. 

Zobacz wideo Kiedy powstanie szczepionka lub lek na koronawirusa?

Koronawirus. Prawie 50 proc. Polaków nie chce się zaszczepić 

Z badania Ipsos przeprowadzonego na zlecenie Światowego Forum Ekonomicznego na 20 tys. osobach dorosłych z 27 krajów wynika, że blisko 45 proc. Polaków nie chce zaszczepić się na koronawirusa, nawet jeśli istniałaby taka możliwość. Bardziej sceptycznie nastawieni do szczepionki są jedynie Rosjanie. 

Częstochowa, 1 kwietnia 2020 r. Zamknięty Park Lisiniec w związku epidemią koronawirusaKoronawirus w Polsce. Pięć województw spełnia kryteria "czarnej strefy"

Dla porównania, w Chinach 97 proc. ankietowanych zamierza się zaszczepić. Ogólnie 74 proc. ankietowanych stwierdziło, że zaszczepiłoby się na COVID-19, gdyby była taka możliwość.

Polacy z roku na rok coraz większymi przeciwnikami szczepień 

Najnowsze badanie Ipsos jest jedynie potwierdzeniem wcześniejszych doniesień, że w Polsce coraz więcej osób jest negatywnie nastawionych do szczepień. Potwierdzają to dane statystyczne. Jak podaje "Rzeczpospolita", w ubiegłym roku na grypę zaszczepiło się zaledwie 4,2 proc. Polaków, potwierdzono także prawie 50 tys. uchyleń od obowiązkowych szczepień. W 2010 roku tego typu uchybień było zaledwie 3,5 tys. 

.Tylko w dwóch krajach UE umiera teraz więcej osób z COVID-19 niż w Polsce

Ministerstwo Zdrowia zamierza walczyć z medycznymi fake newsami

W związku z sytuacją Ministerstwo Zdrowia planuje przeznaczyć 15 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na projekt mający na celu zatrzymać trend sceptycznego podejścia do szczepionek wśród Polaków. Resort wyjaśnia, że "medyczny fake news (np. że szczepionki powodują autyzm) uderza w strategiczny filar polskiego państwa, czyli zdrowie Polaków". Dodatkowo wpływa także negatywnie na finanse państwa. 

Na razie nie wiadomo, jak ma wyglądać projekt badawczy oraz kiedy ruszy. Jego celem będzie stworzenie narzędzia skłaniającego Polaków do odrzucania fałszywych informacji na temat szkodliwości szczepień. W planach jest m.in. stworzenie podstaw prawnych, które zmniejszą odsetek uchyleń od obowiązkowych szczepień, a także przeprowadzenie kampanii społecznej. 

Więcej o: