Polacy odwracają się od lokat w złotych. Walutowe oszczędności w bankach najwyższe w historii

Z powodu inflacji coraz więcej Polaków decyduje się trzymać pieniądze w bankach na lokatach w obcych walutach. We wrześniu 2020 roku walutowe oszczędności wynosiły rekordowe 95 mld zł.

W Polsce od wielu lat oprocentowanie lokat znajduje się na bardzo niskim poziomie. W połączeniu z wysoką inflacją sprawia to, że oszczędności na lokatach bankowych przynoszą... straty. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na trzymanie pieniędzy w zagranicznych walutach

Fatalne oprocentowanie lokat w złotych

Według danych Komisji Europejskiej inflacja w Polsce wyniesie w tym roku 3,6 proc, co oznacza, że będzie najwyższa w Europie. Przed obniżkami stóp procentowych oprocentowanie wynosiło zaledwie 1,25 proc. Osoba, która na początku roku ulokowała pieniądze na koncie oszczędnościowym, otrzyma od banku większą kwotę. W rzeczywistości jednak po uwzględnieniu inflacji i podatku ich oprocentowanie wynosi -2,5 proc.

Choć oprocentowanie lokat euro w polskich bankach było niższe (0,13 proc.), to z racji, że inflacja w strefie euro wyniesie w tym roku zaledwie 0,3 proc. rzeczywiste oprocentowanie oscyluje na poziomie  -0,19 proc. "Różnica w porównaniu do lokat w złotych jest więc ogromna. Rzeczywiste oprocentowanie depozytów w euro jest aż 12-krotnie wyższe" - czytamy w raporcie Expandera. 

Zobacz wideo Kryzys uderzy w banki? „Na koniec to my za to zapłacimy”

Polacy oszczędzają, ale w zagranicznych walutach

Tak duża różnica sprawiała, że coraz więcej osób decyduje się na oszczędzanie w obcych walutach. Jarosław Sadowski, analityk z Expandera, przytacza wrześniowe dane NBP, według których łączna suma walutowych oszczędności zgromadzonych przez gospodarstwa domowe w bankach wyniosła (po przeliczeniu na złote) prawie 95 mld zł. To najwyższa wartość w historii. Dodatkowo udział w zagranicznych walut w całości oszczędności wynosi 10 proc. i jest najwyższy od lutego 2008 roku. 

Eksperci zwracają również uwagę, że od września 2019 roku do września 2020 roku kwota ulokowana na lokatach w złotych spadła aż o 68 mld zł, czyli o 27 proc. Rekordowe wskaźniki w tym aspekcie również wskazują na trend odwrotu od oszczędzania w krajowej walucie. 

Więcej o: