Niezwykle rzadki różowy diament sprzedany. Nabywca zapłacił ponad 26 mln dolarów

Niezwykle rzadki fioletowo-różowy diament wydobyty w Rosji został sprzedany na aukcji w Genewie za ponad 26 mln dolarów.

O sprzedaży poinformował dom aukcyjny Sotheby's. 14-karatowy diament "The Spirit of the Rose" został sprzedany za kwotę 26,6 mln dol. Według szacunków Sotheby's cena diamentu miała wynosić od 23 do 38 mln dol.

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Niezwykle rzadki różowy diament sprzedany za 26 mln dol. 

Licytacja, która odbyła się w Genewie rozpoczęła się od kwoty 16 mln franków szwajcarskich. Ostatecznie anonimowy nabywca zapłacił za niego łącznie 24,4 mln franków (21 mln franków plus prowizja). W przeliczeniu na dolary wynosi to 26,6 mln dol. Co ciekawe, zwycięzca aukcji złożył ofertę przez telefon. 

Nazwa diamentu "The Spirit of the Rose" pochodzi od baletu "Duch róży". Został wycięty z największego znalezionego w Rosji różowego kryształu. W 2017 roku wydobyła go w Jakucji grupa Alrosa będąca jednym z wiodących producentów diamentów na świecie. 

Viktor Orban i Mateusz Morawiecki Czy Polska może zablokować przepisy o praworządności? Co się stanie, gdy zawetujemy budżet?

Diament jest największym wystawionym na aukcję, gdyż 99 proc. wszystkich różowych diamentów ma mniej niż 10 karatów. To właśnie ten czynnik był jednym z głównych determinantów jego wysokiej ceny

Różowe diamenty. Czemu są tak drogocenne? 

Różowe diamenty po raz pierwszy odkryto w Indiach na początku XVII wieku. Są one wydobywane w Brazylii, RPA, Tanzanii, Kanadzie, Australii i w Rosji. Około 80 proc. różowych diamentów na świecie pochodzi obecnie z kopalni Argyle w Kimberley w Australii. Z rocznej produkcji kopalń wynoszącej 20 milionów karatów tylko 0,1 proc.jest klasyfikowanych jako różowe diamenty, co świadczy o ich rzadkości. Kolorowe diamenty uzyskują swój odcień w wyniku zaburzeń chemicznych w ziemi podczas procesu ich formowania.

Diamenty Dlaczego diamenty są tak cenne? Pomogły zmowy cenowe, marketing i słynne hasło

Obecnie najdrożej sprzedany różowym diamentem jest blisko 60-karatowy "CTF Pink Star" sprzedany na aukcji Sotheby's w Hongkongu w kwietniu 2017 roku za 71 mln dol. 

Więcej o: