Wietnam. Podpisano największą na świecie umowę o wolnym handlu. "Historyczny przełom"

W Hanoi, stolicy Wietnamu, podpisano największą umowę o wolnym handlu na świece. Umowa obejmie państwa, które wspólnie odpowiadają za 30 proc. światowej gospodarki i 30 proc. światowej populacji. Jej efekty będą odczuwalne dla 2,2 miliarda konsumentów.

- Z wielką radością informuję, że po ośmiu latach skomplikowanych negocjacji możemy dziś oficjalnie je zakończyć, podpisując umowę - powiedział Nguyen Xuan Phuc, premier Wietnamu, państwa, które było gospodarzem wydarzenia. Porozumienie zostało zawarte w niedzielę (15 listopada) podczas corocznego szczytu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

Sygnatariuszami Regionalnego Kompleksowego Partnerstwa Gospodarczego (RCEP) jest 10 państw należących do ASEAN (Filipiny, Malezja, Indonezja, Singapur, Tajlandia, Wietnam, Birma, Laos, Kambodża, Brunei) oraz Chiny, Japonia, Australia, Nowa Zelandia i Korea Południowa.

Wietnam. Umowa obejmie jedną trzecią światowej gospodarki. Pomoże w odbudowie po pandemii COVID-19

Jak podaje Associated Press, umowa handlowa będzie stopniowo obniżać opłaty celne w handlu pomiędzy jej sygnatariuszami i obejmie niemal jedną trzecią całej światowej produkcji gospodarczej. Strony porozumienia podkreślają, że są otwarte na dołączenie do niego Indii, które wycofały się z podpisania umowy ze względu na silny, wewnętrzny sprzeciw wobec otwierania własnego rynku.

- Zakończenie negocjacji największej umowy o wolnym handlu na świecie wyśle silny sygnał, potwierdzający przodującą rolę ASEAN we wspieraniu wielostronnego systemu handlowego, tworzeniu nowej struktury handlowej w regionie, która umożliwia ułatwienie zrównoważonego handlu, ożywia łańcuchy dostaw, zakłócone przez pandemię COVID-19 i wspomaga powrót do równowagi po zakończeniu kryzysu - dodał premier Nguyen Xuan Phuc.

Umowa pozwoli Chinom zostać "mistrzem globalizacji"

AP podkreśla, że nowa umowa o wolnym handlu jest świetną wiadomością dla Chin, które są największym rynkiem na terenie Azji, liczącym ponad 1,3 miliarda ludzi. Według Gareth’a Leather’a starszego ekonomisty ds. Azji w Capital Economics umowa pozwala Chinom zostać "mistrzem globalizacji i wielostronnej współpracy" oraz daje im większą kontrolę nad regionalnym handlem.

- Podpisanie umowy to nie tylko przełomowe osiągnięcie współpracy regionalnej w Azji Wschodniej, ale także zwycięstwo multilateralizmu i wolnego handlu - powiedział premier Chin Li Keqiang.

Umowa oznacza również przełamanie barier, które dotychczas istniały na azjatyckim rynku. Po raz pierwszy Chiny, Japonia i Korea Południowa są częścią porozumienia o wolnym handlu. - Po raz pierwszy Chiny i Japonia zawarły dwustronne porozumienie w sprawie obniżenia ceł, dokonując historycznego przełomu - poinformowało chińskie ministerstwo finansów.

Zobacz wideo Oko na świat. Czy Chiny zostaną gospodarczym zwycięzcą pandemii?
Więcej o: