Polska i Węgry przeciw budżetowi UE na lata 2021-2027. Nie ma zgody na pakiet budżetowy

Państwa członkowskie UE, mimo sprzeciwów Polski i Węgier, przyjęły mechanizm wypłacania unijnych funduszy zgodnie z zasadą praworządności. Rządy Polski i Węgier nie wyrażają zgody na takie rozwiązanie.

Polska i Węgry nie zgodziły się na pakiet budżetowy. Chodzi zarówno o wydatki Unii na lata 2021-2027, jak i fundusz odbudowy po pandemii koronawirusa. Decyzja zapadła na naradzie ambasadorów unijnych krajów. Wcześniej większością głosów został przyjęty mechanizm warunkujący wypłatę funduszy od kwestii praworządnościowych.

Polska nie zgadza się na mechanizm praworządności

Katarzyna Szymańska-Borginon, korespondentka RMF FM w Brukseli, napisała na Twitterze, że pomimo sprzeciwu Polski i Węgier mechanizm "pieniądze za praworządność" został przyjęty przez większość krajów członkowskich Unii Europejskiej. "Polska i Węgry zablokowały budżet UE na 20021-2027 (MFF) oraz Fundusz na odbudowę po pandemii" - czytamy w tweecie dziennikarki.

Podczas narady polski ambasador przy Unii - jak wynika z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej - zapewniał, że Polska chce porozumienia w sprawie budżetu tak szybko, jak to możliwe, ale nie może zaakceptować mechanizmu praworządnościowego. Podkreślił, że ten mechanizm wykracza poza lipcowe uzgodnienia przywódców, pozwala na uznaniowe i dyskryminujące traktowanie krajów i powiela procedury z artykułu 7 unijnego traktatu. Dodał, że skoro nie ma jednomyślności dla uzależnienia wypłaty pieniędzy ze wspólnej kasy od kwestii praworządnościowych, nie może być też zgody na cały pakiet, bo wszystkie elementy powinny być traktowane łącznie.

UE szuka wyjścia z problematycznej sytuacji

Teraz Niemcy kierujący pracami Unii oraz przewodniczący Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej mają zdecydować o dalszych krokach. Pakietem zajmą się we wtorek unijni ministrowie do spraw europejskich, a w czwartek przywódcy 27 krajów podczas wideokonferencji, wstępnie planowanej wyłącznie na temat pandemii koronawirusa.

Zobacz wideo Dotacje z UE zagrożone? Rząd grozi wetem budżetu. Rozmowa z Janem Olbrychtem, europosłem PO

Jeden z wysokich rangą unijnych dyplomatów przyznał, że toczą się też nieoficjalne, zakulisowe rozmowy, w jaki sposób można byłoby wyjść z problematycznej sytuacji. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka usłyszała, że do pakietu budżetowego mogłyby być dołączone deklaracje stwierdzające między innymi, że mechanizm warunkujący wypłatę unijnych funduszy nie będzie ani dyskryminujący, ani uznaniowy.

Więcej o: