Tesla wchodzi do indeksu S&P500. Kosmiczny rok dla firmy Elona Muska

Tesla doczekała się decyzji o włączeniu jej akcji do składu indeksu giełdowego S&P500. Stanie się to w grudniu. Ceny "papierów" firmy ruszyły w górę, ale wycena spółki może wzrosnąć jeszcze bardziej.

Tesla zalicza fenomenalny rok. Kryzys się jej nie ima, a od stycznia jej kapitalizacja wzrosła aż o 450 proc. Na początku 2020 roku wartość giełdowa firmy Elona Muska wyprzedziła Forda i General Motors, by kilka miesięcy później stać się najwyżej wycenianą firmą samochodową na świecie. Tesla pokonała Toyotę w lipcu, ale na tym się nie skończyło - w pewnym momencie była warta przeszło 460 mld dolarów, ponad dwa razy więcej niż japoński producent. 

Zobacz wideo Kosmos, pozwy i miliony - Elon Musk

Duże wzrosty ceny jej akcji sprawiły, że oczekiwano, iż jej akcje wejdą w skład indeksu S&P500 jeszcze we wrześniu. To się jednak nie stało i m.in. z tego powodu akcje firmy straciły 21 proc. wartości, a jej kapitalizacja spadła o 80 mld dol.

Tesla wchodzi do S&P500

Co nie stało się we wrześniu, stanie się w grudniu. Po zakończeniu poniedziałkowej sesji na Wall Street opublikowano komunikat S&P Dow Jones Indicies, w którym poinformowano, że od 21 grudnia akcje Tesli zostaną włączone do w skład jednego z trzech głównych indeksów amerykańskiej giełdy, S&P500. To indeks, który grupuje 500 największych amerykańskich spółek.

Elon Musk Musk rekrutuje do fabryki Tesli niedaleko polskiej granicy. Wiemy, ile można zarobić

Nie wiadomo wciąż, jaką spółkę zastąpi Tesla. Jej wycena sprawia jednak, że jest warta więcej niż 95 proc. spółek uwzględnionych w indeksie, podaje "Puls Biznesu".  

Akcje Tesli w górę

Akcje Tesli po ogłoszeniu o włączeniu jej w skład S&P500 poszły w górę o 13 proc. i osiągnęły wartość 461,92 dol. To najwięcej od wrześniowego szczytu, gdy były warte ponad 490 dol. 

Elon Musk Bloomberg: Tesla inwigilowana przez rosyjskiego hakera od środka

Wycena Tesli może jednak jeszcze wzrosnąć. Fundusze indeksowe będą musiały sprzedać akcje innych spółek z S&P500 warte 51 mld dol. i kupić akcje Tesli o tej same wartości, podaje S&P Dow Jones Indicies. 

Więcej o: