Więcej zajętych respiratorów przez osoby z COVID-19. Mniej zajętych łóżek [MONITORUJEMY SYTUACJĘ]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę 18 listopada, że obecnie zajętych przez pacjentów z COVID-19 jest 22 812 łóżek szpitalnych. To o ponad 200 mniej niż dzień wcześniej. Wsparcia respiratora wymaga 2117 osób - o trzy więcej niż wynikało z wtorkowego komunikatu resortu zdrowia.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, obecnie dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest ponad 36,8 tys. łóżek szpitalnych. Zajętych jest dokładnie 22 812, czyli ok. 62 proc. Teoretycznie dla osób zakażonych koronawirusem czeka w całym kraju niemalże 14 tys. łóżek. Z drugiej strony, relacje dyrektorów szpitali, lekarzy czy ratowników medycznych nie wskazują na to, aby znalezienie miejsca dla osoby z ciężkim przebiegiem COVID-19 było tak proste, jak mogą sugerować rządowe statystyki.

embed

Ze środowych danych Ministerstwa Zdrowia wynika także, że zajętych jest obecnie 2117 respiratorów spośród 2829 przygotowanych dla pacjentów z COVID-19. Wolnych jest więc teoretycznie ponad 700 maszyn, czyli ponad 25 proc. obecnych "zapasów".

embed

Pfizer ogłosił, że jego szczepionka ma ponad 90 proc. skutecznośćProf. Gut: Szczepienia na COVID będzie trzeba powtarzać co trzy lata

Liczba zajętych łóżek i respiratorów rośnie coraz wolniej

W październiku i na początku listopada liczba zajętych respiratorów i łóżek rosła w bardzo szybkim tempie. Dość powiedzieć, że 1 października mieliśmy w Polsce ok. 2,7 zajętych łóżek covidowych i 166 zajętych respiratorów, a 31 października już kolejno 16,4 tys. zajętych łóżek i 1371 respiratorów.

W ostatnich dniach wzrosty są nieco niższe, choć wciąż trend jest taki, że pomocy szpitalnej (w tym wsparcia respiratora) potrzebuje coraz więcej osób. Ostatniej doby liczba zajętych respiratorów wzrosła o trzy, a zajętych łóżek spadła o ponad 200. Ostatnich siedem dni to wzrost zajętych łóżek o ok. 1,3 tys. i respiratorów o 142.

We wtorek 17 listopada minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że sytuacja epidemiczna w Polsce się poprawia albo "co najmniej stabilizuje". - Najważniejsze, że infrastruktura szpitalna i łóżkowa cały czas gwarantuje bezpieczeństwo Polakom - komentował Niedzielski.

Konferencja prasowa Michała Dworczyka i Adama NiedzielskiegoEpidemia w Polsce. Dworczyk i Niedzielski mówią o stabilizacji

Więcej o: